Yerli ‘cep’te müjde

Turkcell, tasarım ve yazılımı bütünüyle Türk mühendis ve tasarımcılara ait olacak ilk yerli akıllı cep telefonu için düğmeye bastı.

Türkiyenin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, T serisi akıllı telefonlarla yakaladığı başarının ardından yerli akıllı cep telefonu için düğmeye bastığını duyurdu. Türkiye telekomünikasyon sektörü açısından bir dönüm noktası niteliğini taşıyan açıklama, İspanyanın Barcelona kentinde düzenlenen Dünya Mobil Kongresi kapsamında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Qualcomm Avrupa Başkanı Enrico Salvatori ve Turkcell Genel Müdürü Süreyya Cilivin katıldığı basın toplantısında geldi.

Gebze kod adlı telefonun tasarım ve yazılımı tamamen Türk mühendislerin elinden çıkacak. Söz konusu telefon, Turkcelle özel ara yüz, Türk kullanıcıların ihtiyaçlarına göre en son teknoloji ile özelleştirilmiş donanım ve zengin uygulama dünyası gibi özelliklere sahip olacak. Herkesin erişebileceği uygun fiyata sahip olacak telefonun 2013 yılı içinde tüketicilerle buluşması planlanıyor. Turkcellin 700 kişilik Ar-Ge üssü Turkcell Teknoloji tarafından geliştirilecek akıllı telefonun başta bölge ülkeleri olmak üzere ihracatı da hedefleniyor.

Basın toplantısında Turkcell ile dünyanın mobil teknoloji alanında lider firmalarından Qualcomm arasında cep telefonu, tablet bilgisayar ve makineler arası iletişim (M2M) cihazları geliştirilmesine yönelik ortak Ar-Ge faaliyetlerinde bulunmak üzere işbirliği anlaşması da imzalandı. Turkcell, bu anlaşmayla Qualcommun Ar-Ge lisansı verdiği dünyadaki sayılı operatörlerden biri oldu.

BAKAN YILDIRIM: YERLİ ÜRETİM HEDEFİNE BİR ADIM DAHA YAKLAŞTIK
Basın toplantısında konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ar-Ge, ülkeler için her zaman önemli bir konu başlığı olmuştur. Bilgi ve iletişim sektörüne özgü araştırma-geliştirme düzenlemesi çalışmaları 2012 yılında tamamlandı ve şu anda 2013 yılının ilk çeyreği için bilgi ve iletişim ile uzay havacılık sektörlerine yönelik yaklaşık 300 adet araştırma-geliştirme projesi başvurusu alınmış olup değerlendirmeler başlatılmıştır.

Ar-Ge faaliyetlerine verdiğimiz önemden dolayı işletmecilere bir takım yükümlülükler de getirilmiştir. 3G işletmecilerine, şebeke yatırımlarının yüzde 40ını Türkiyede Ar-Ge merkezleri bulunan tedarikçilerden veya araştırma-geliştirme merkezlerine ilaveten teknik destek merkezleri ülkemizde bulunan tedarikçilerden ve yüzde 10unu ise KOBİlerden tedarik etme zorunlulukları getirilmiştir. Bunun yanında Ar-Ge merkezlerinde en az 500 mühendis ya da Ar-Ge merkezinde 350 olmak üzere teknik destek merkezinde 150 mühendis istihdam edilmesi şartı getirilmiştir. Bu çalışmaları yaparken hedefimiz yerli bir ürün ortaya çıkarmak ve bir marka oluşturmaktı.

Bu amaçla sektördeki yazılım ve donanım projelerini karşılıksız olarak desteklemekteyiz. Ar-Ge ve yerli katkı payı konusunda yaptığımız çalışmalarımızın meyvelerini toplamaya başladık. Ülkemizde elektronik haberleşme alanında yerli katkı payı ve araştırma-geliştirme faaliyetlerindeki bu artışlar bizi geleceğe yönelik hedeflerimiz konusunda umutlandırmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Turkcellin yerlisi. Bugün burada gerçekleştirilen etkinlikle belirlemiş olduğumuz hedefe bir adım daha yaklaşmış olmaktayız. Bu anlamda Turkcelli kutluyor, emeği geçen ve geliştirme sürecinde katkısı olacak herkese teşekkürlerimi sunarım dedi.

CİLİV: TÜRKİYENİN TURKCELLİNE YERLİ AKILLI TELEFONUNA İMZA ATMAK YAKIŞIRDI
Basın toplantısında konuşan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ise şunları söyledi:
Bilgiye erişimde fırsat eşitliği hedefiyle sunduğumuz T serisi akıllı telefonlar 750 binden fazla satarak büyük başarı yakaladı. Kısa bir süre önce de yine kendi adımızla ilk tabletimizi çıkardık. Ancak bütün bunlar bizim için yepyeni bir başlangıcın ilk adımlarıydı.

Bugün mobil iletişimin dünyasının kalbi sayılan Mobil Dünya Kongresinde yerli akıllı telefon için düğmeye bastığımızı açıklamaktan ve Turkcell için olduğu kadar telekomünikasyon sektörümüz için de dönüm noktası niteliğini taşıyan bu gelişmeyi müjdelemekten büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz. Türkiyenin Turkcelline Türkiyenin akıllı telefonuna imza atmak yakışırdı. Gebze kod adını verdiğimiz akıllı telefon ile öncülük yaparak sektörün diğer oyuncularını da Türkiyede üretime teşvik etmek ve cari açığa pozitif katkı sağlamak istiyoruz.

Uzun yıllardır insana ve altyapıya yaptığımız yatırımlar sayesinde teknolojiyi tüketen değil, üreten ülke olmak için gereken her şeye sahibiz. Her 1 milyon yerli akıllı telefon satışı ile yaklaşık 500 milyon TLnin Türkiyenin cebinde kalmasını sağlamak mümkün. Sayın Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım ve Dünya devi Qualcommun bu heyecan verici yolculukta yanımızda olmasından ve verdikleri destekten dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.

TEKNOLOJİ VE İNOVASYON ODAĞIYLA TURKCELL EN BAŞARILI OPERATÖRLERDEN BİRİ
Qualcomm Avrupa Başkanı Enrico Salvatori de, sektörün iki lider ismi arasındaki anlaşmanın sadece Türkiye için değil bölge ülkeleri için de önemli bir gelişme olduğuna dikkat çekti. Salvatori, Bu anlaşma çerçevesinde Turkcell, Qualcommun çipsetleri üzerindeki gelişmiş özelliklerden yararlanabilecek, Türkiyedeki cep telefonu kullanıcılarına özel uygulamalar geliştirebilecek. Turkcellin teknoloji ve inovasyon odaklı yapısına baktığımızda bu niteliklerin markanın başarısındaki ana faktörler olduğunu görüyoruz dedi.

Gebze her 1 milyon adet satışta cari açığı azaltma yolunda yaklaşık yarım milyar TL katkı yapacak. Turkcell Teknolojinin Gebzedeki 700 kişilik Ar-Ge üssü cihazın geliştirilmesinde kilit rol oynayacak. Kullanılacak Qualcomm çipi sayesinde bu cep telefonuna özel uygulamalar geliştirilebilecek. 2013 yılı içinde piyasaya çıkacak yerli cep, bölge ülkelerinde de satışa sunulacak. Turkcell, herkesin akıllı telefon kullanması için yerli telefonu çok uygun bir fiyata satacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir