Anal

Eğer organik tercihler yaparsanız, bebeğinizi büyütürken tasarruf etmek düşündüğünüzden daha kolay…

Eğer organik tercihler yaparsanız, bebeğinizi büyütürken tasarruf etmek düşündüğünüzden daha kolay…
Aileye yeni bir üyenin katılacağını öğrendiğimizde hemen hesap kitap yapmaya başlarız. Bebek demek masraf demek! Ancak biraz tasarruflu düşünecek olursanız, bebek bakımının o kadar da pahali olmak zorunda olmadığını keşfedeceksiniz… Üstelik faydalarını değerlendirdiğiniz zaman göreceksiniz ki yapacağınız tercihler sadece cüzdanınızı değil çevrenizi de etkileyecek.
 
İşte size 7 yol:
 
Emzirmek
Emzirmenin tasarruf etmek için ilk yöntemlerden birisi olduğunu biliyoruz. Bebekler için hazırlanan özel formüllerin fiyatları her gün artıyor. Üstelik emzirmek sağlık açısından da daha avantajlı, hem sadece bebek için de değil anne için de.
 
Kumaş bezler
Çocuğun altını kumaş ile bezlemek her ne kadar eski/ilkel bir yöntem gibi görünse de pek çok avantajı var. Bebeğinizin poposunda döküntü ihtimali azalır, çevre dostudur, daha az para harcarsınız. Eğer bu yönde karar verirseniz, elinizin altında yeterince kumaş bez olduğuna dikkat edin. Her gün defalarca çamaşır yıkamak ve kurutmaya çalışmak istemezsiniz. Ve bakterilerden arınmaları için en iyi temizleme yöntemleri ile ilgili ön araştırmanızı yapın.
 

 
Bebek maması
Önceden hazırlanmış ve kavanozlarla satışa sunulan bebek mamalarını satın almak elbette daha kolay ama içlerinde gerçekten ne olduğunu hiç merak etmiyor musunuz? Bunun yerine sezonun taze meyve ve sebzelerinden satın alıp bunları püre haline getirmek ve kullanıma kadar buzlukta dondurmak istemez misiniz? Her kavanozun üzerine yapılış tarihini yazmayı unutmayın ki bayatlamasına sebep olmayın.
 

 
Doğal oda spreyleri
Bebekler tatlıdır ama her zaman tatlı kokmazlar. Mağazalardan aldığınız ürünlere para harcamak ve evinizdeki havayı kirletmek yerine doğal bir yaklaşımda bulunun. Organik bir mum yakın ya da kendi uçucu yağlarınızı yapın. Vanilya ve narenciye kokuları havaya tazelik katacak ve kötü kokuları maskeleyecektir. Fırsat buldukça camları da açıp içeriye taze hava girmesini sağlamalısınız.
 
Hindistan cevizi yağı
Bebeğinizin cildinin nemini ve yumuşaklığını kaybetmemesini istiyorsunuz, özellikle de kış sezonunda. En iyi organik nemlendiricilerden birinin Hindistan cevizi yağı olduğunu biliyor musunuz? Üstelik sadece bebeğiniz için değil kendi cildiniz için de kullanabilirsiniz. Kokusu ise muazzam!
 

 
Çok sık banyodan kaçının
Yeni doğanlar her gün yıkanmaya ihtiyaç duymaz. Çok sık yapılan banyolar cildinin kurumasına ve çatlaklara sebep olacaktır. Bunun yerine haftada bir kez yıkanmalılar ve o süreçte gerekli olursa ıslak sünger ya da bezle silinmelidirler. Bunu bilmeniz hem su faturanızı etkileyecek hem de kendi yarattığınız kuruluğu gidermek için daha fazla nemlendirici masrafından kurtulmanızı sağlayacak.
 
Boyaya dikkat
Bebeğinizin odası için boya seçerken, göz önünde bulundurmanız gereken şeyler var. Öncelikle, bebeğinizin nefes koklaması, dokunması ve hatta beşiğin parmaklıklarını çiğnemeye karar verirse diye hazmı kolay ürünler tercih etmelisiniz. Eğer bebeğinize kardeş düşünüyor iseniz, nötr renkler seçmeyi düşünmelisiniz, hatta düşünmüyorsanız elden çıkarırken de işinizi kolaylaştıracak bir tercih olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir