Geçenlerde Dubai’ye gittim, oradan da Beyrut’a geçtim. Beyrut’ta, bizim sanatçılara toz kondurulmuyor. İnsanlar Demet Akalın dinleyerek eğleniyor. ‘Fatmagül’ün Suçu Ne?” dizisinin korsan kasetleri yok satıyor.

Nazar değmesin ama leylek misali geziyoruz şu günlerde. Bilmeyen de sanır ki tek işimiz lak lak yapmak. Şu anda tüylerinizin diken diken olduğunu hissediyorum. “İzzet şimdi olsaolsa Dubai Devlet Operası’nda sergilenen bir eser üzerinde fikir yürütecektir” diyorsunuz. Yok yok, söz! Bu defa eğlenceli dedikodular var hem Dubai’den hem de yüreğimin kenti Beyrut’tan… Doğrusunu söylemek gerekirse Dubai’nin o dillere destan mimarisi bende tam bir hayal kırıklığı yarattı. Çünkü bana göre bir kent sadece var olma yeri değil, bir var olma tarzıdır da.

Bu şehir bir film platosu gibi… Sanki Hollywood’un Universal Stüdyoları’ndayız da, dekorlar arasında dolaşıyoruz. Bu yapaylık kentin büyük ağabeylerin de gözünden kaçmamış olacak ki, Dubai’nin yapay adasını inşa eden Nakheel şirketi, adanın daha doğal görünmesi için kıyılarına bir mercan kayalığı yapacakmış. Zekâya bakar mısınız? Yapay adaya, yapay mercan kayalıklarıyla gerçek hissi verecekler. Bu kadarına da pes dedim ama adamların işine karışmak olmaz şimdi.

Dubai batıyor mu, çıkıyor mu?

Öğrendim ki dünyanın en önemli firmalarının bir yatırım cenneti olarak gördüğü Dubai’de işler göründüğü kadar parlak değilmiş. Küresel kriz patlak verince yabancı şirketler dev yatırımlarını ya tamamen iptal etmiş ya da durdurmuş. Emirlik yönetimi de uyanık tabii, devamlı olumlu tablolar çizip bu sahte cennete sahte bir ekonomik cennet havası vermeye çalışıyormuş. Oysa Dubai’de emlak piyasası tamamen çökmüş durumda. Öyle ki, 10 binlerce yabancı işsiz kalmış ve Dubai’den ayrılıyormuş. Havalanında kaderlerine terk edilmiş binlerce araba görmek mümkün. Ama bazı yabancı kaynaklar 2012’de Emirliğin ekonomisinin ivme kazanacağını söylüyor. Çünkü uluslararası şirketlerin yokluğundan faydalanan yerel yatırımcılar kafalarını göstermeye başlamış. Ama emlak alanında değil, ticaret ve servis sektöründe.

İngiliz kulüplerinin istilasında

Hangisine inanılır bilinmez ama Dubai, vur patlasın çal oynasın tam gaz eğlenmeye devam ediyor. Dünyanın en büyük otelleri, gece kulüpleri art arda açılıyor burada… Şehir İngiltere’nin en ünlü diskolarının istilasına uğramış durumda. Lady Gaga’nın favori mekânı olan Cirque Du Soir, kasım ortasında açılmış. Embassy ve Mahiki, Dubai gece hayatının yönünü değiştirmeye başlamış. Bunların en önemlisi Movida… Londra’da ‘playboy cenneti ve ünlülerin mekânı’ olarak bilinen Movida’nın Dubai’deki açılışı, dünyaca ünlü isimlerin katılımıyla, 25 Ocak’ta gerçekleşti. Diskonun Londra’daki ünlü müptelaları say say bitmez. Beyonce, Kate Moss, Paris Hilton, Prens William birkaçı… Dubai Movida’da, bu VIP müşteriler için özel bir kapı yapmışlar, içeri giren birkaç adımda masasına çörekleniyormuş. Pardon! Böyle kibar yerleri yazarken bile özümüze dönüp ağzımızı bozuyoruz…

105 bin dolarlık hesaba itiraz

Gece kulüpleri demişken, öyle bir hikâye anlattılar ki dudağım uçukladı. Dubai’nin en trendi mekânlarından olan Cavalli Club’da arkadaşlarıyla doğum gününü kutlayan bir ‘garibana’ 105 bin dolarlık hesap kesmişler. Bizimki yediği kazığı Twitter’da paylaşınca kulüp yöneticileri çok kızıp bir açıklama yapmışlar, “Be adam 25 şişe şampanya içmişsiniz, 6 litrelik özel şişe açtırmışsın. Şükret! Bizde 50-100 bin dolara hesap denmez, dünyanın en pahalı şampanyasının şişesini 106 bin dolara açıyoruz zaten” diye… Tabii tam bu cümlelerle değil. Açıklama benim ağzıma düşünce, bu hale geldi.

Beyrut’ta Akalın in Tatlıses out!

“Ey hüzünlü şehir Beyrut, Ey sevgililerin gözyaşı Beyrut…”

Samira Tawfik’in bu hüzünlü şarkısı bana hep ‘her yolun Beyrut’a eşit uzaklıkta olduğu’ izlenimini verir. O yüzden plastik Dubai’de fazla duramadım ve ‘hayallerim, aşkım ve ben’im şehrim Beyrut’a attım kapağı… “Usta gezgin her gezdiği ülkeyi kendisi yeniden yaratırmış derler” ama Beyrut’a dokunmaya imkân yok. Savaşta yok olan ama hâlâ var olan bir şehir bu! Duvarlarında taşıdığı kurşun delikleri kadar benim de anılarımın izlerini taşıyan Beyrut… Savaşa ruhunu teslim etmeyen, eksik kalmış bir bulmacanın parçalarını yeniden yaratmaya çalışan, yangınlarının külleri üzerinde en büyük aşkımı yaşadığım şehir…

Fatmagül’ün kasetleri revaçta!

Beyrut gerçekten zaman kavramı olmayan bir yer. Aynı saatlerde başka başka yüzyıllarda yaşayabiliyorsunuz. Örneğin bazı bölgeler sanki 22’nci yüzyılın havasını solurken, kimi yerler de 19’uncu yüzyılda kalmış. Hangi kesimden olursa olsun bölge halkı hem toplumsal hem de siyasi gelişmelere karşı olan ilgisini kaybetmemiş. Eh ne de olsa Ortadoğu’nun göbeğinde yaşıyorlar. Bunun en somut örneği ünlü siyonist şarkıcı Lara Fabian’ın şehirde vereceği konserde yaşanmış. Fabian’ın Beyrut’a gelmesine tepki gösteren İsrail karşıtı grupların protestoları öyle ses getirmiş ki, ünlü şarkıcı konserini iptal etmek zorunda kalmış. Ama iş ‘bizimkiler’e gelince onlara toz kondurmuyor ahali… Şarkıcılarımızın sadece gönüllerdeki sıralaması değişiyor. Geçen gelişimde her yerde İbrahim Tatlıses çalıyordu, imparator şimdi tahtını Demet Akalın’a kaptırmış görünüyor. Ayrıca sokaklarda aval aval dolaşırken “Fatmagül’ün Suçu Ne?’ dizisinin korsan kasetlerinin ne kadar revaçta olduğunu görüp şaşırdım.

Kardashian’ın oteline gider misiniz?

Dubai deyince, otelleri es geçmek olmaz. Hemen hemen bütün büyük zincirlerin şubelerini barındıran kent, şimdi ‘fıstık gibi’ bir ünlü ismin oteline de ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz ay bir parfüm lansmanı için Dubai’ye giden Kim Kardashian, çok yakında burada bir otel sahibi olmayı kafasına koymuş durumda. Kardeşiyle birlikte, ülkeye her odası farklı dizayn edilmiş yeni bir otel konduracağı dedikodularıyla çalkalanıyor Dubai…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir