Güneşlendikten sonra soyulan cildiniz ile başınız dertte mi? İşte soyulmak ile başa çıkma yöntemlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Güneşlendikten sonra kendinizi kaşınırken ve soyulurken bulursunuz. Soyulan cilt çekici

olmadığı gibi aynı zamanda acı da verir. İşte burada soyulan cilt ilk ile başa çıkma yöntemlerini sizlerle paylaşıyoruz.
Serin tutun

Eğer vücudunun soyulmaya başladığını fark ettiysen, ilk yapman gereken soğuk bir duş almak ya da banyo yapmaktır. Soğuk duş cildini serin tutmayı ve soyulmanın yavaşlamasını sağlar. Cildinizi kurularken, yumuşak ve ovmadan kurulamaya dikkat edin. Cildinizi ovarsanız soyulmasını hızlandırırsınız.

Cildinizi nemlendirin

Duştan çıkıp cildinizi kuruladıktan sonra nemlendirici bir losyon kullanın. Özellikle güneş yanıkları ya da soyulmaya iyi gelen krem olmasına özen gösterin. Özellikle cildinizin soyulmasını azaltmak için aloe veralı kremler kullanın.

Bol su için

Şimdi dışarıdan cildinizi serinlettiniz. İçerden de bunu desteklemenizde gerekir. Dürüstçe söylemek gerekirse hiçbir şey size bir bardak sudan daha iyi gelmez. Cildiniz güneş yanığına maruz kaldığında suyun önemi artar. Çok su içmek cildi onarır ve yenilenmesine yardımcı olur. Eğer cildiniz soyulmaya başladıysa günde 8–10 bardak su içmeye özen gösterin.

Kaşınmayı bırakın

Soyulurken cildinizi kaşımaktan kaçının. Kaşınmak cildinize kalıcı hasar yapabilir. Eğer kaşınma isteği gelirse yapılacak en iyi şey buz kullanmaktır. Yumuşak bir bez içinde buz koyun ve yavaşça kaşınan cildinizin üstüne bir bez yerleştirin. Buz cildin soğutmaya başladıktan sonra kaşıntıyı azaltır.

Soymayın

Cildin soyulması sadece rahatsız edici ve itici değil aynı zamanda bir enfeksiyona da yol açabilir. Cildi soymaya çalışırsanız enfeksiyona yol açarsanız. Sadece makasla ölü deriyi kesin.

Hazırlıklı olun

Soyulma için önlem alma en iyi bakımdır. Güneşlenmeden önce cildinizi güneşin zararlı uv ışınlarından koruyun ve güneş kremi kullanın. Yüzerken de güneş kreminizi sürmeye dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir