Ass

Botanik bahçeleri, katedralleri, meydanları ile ünlü Ukrayna…

Botanik bahçeleri, katedralleri, meydanları ile ünlü Ukrayna…
Eski dilde “sınır ülkesi” anlamına gelen Ukrayna, Doğu Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Başkenti Kiev olan Ukrayna çok fazla turist akınına uğrayan bir ülkedir. Kış aylarında ülkenin kuzey bölgeleri soğuk olduğu için Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları ülkeyi ziyaret etmek için uygun zamanlardır.
 
Resmi dili Ukraynaca olan bu ülkede Rusça, Romence, Lehçe, Macarca da yoğun olarak kullanılan diğer diller arasındadır. Ukrayna, dağları, şifalı suları, zengin bitki örtüsü ile önemli bir turizm ülkesidir. Botanik bahçeleri, katedralleri ve meydanları ile görebilmek için ülkemizden Ukrayna’ya vizesiz gitme imkânına sahipsiniz.
 
Ukrayna’da bulunan Boğdan Meydanı yani Aya Sofya Meydanında bulunan St. Sofia Katedrali 11. yüzyılda inşa edilmiş ve hala ihtişamını koruyan güzelliği ile turist akınına uğrayan önemli bir yerdir. Knyaz Vladimir tarafından inşa edilen bu katedral, İstanbul’da bulunan Aya Sofya kilisesinden ismini almıştır.
 
Aya Sofya meydanında bulunan Boğdan heykelinin tam karşısında ise, mavi renkli St. Mikael kilisesi bulunmaktadır. Kilise yolunda yürürken etrafında bulunan kestane ve ıhlamur ağaçları ile kaplıdır. İhtişamı ile herkesi kendine hayran bırakan bu kilise Ukrayna halkı için büyük önem taşımaktadır.
 
Kiev prensliğinin kurucusu ve Kiev’i şehir devlet haline getiren Yaroslav Mudri 1017-1024 yılları arasında Bizans’la sıcak ilişkilerden dolayı, mimarisinden de esinlenerek şehre giriş kapısı kaptırmaya karar vermiş. Ve bunun üzerine Golden Gate yani Altın Kapı adında bir kapı inşa edilmiş. Sağlam ve orijinal dokusunu kaybetmeden günümüze kadar ulaşan bu kapı şimdilerde turistlerin en uğrak yeri haline geldi.
 
Ukrayna’ya gittiğinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri de, St. Vladimir Kilisesidir. 1862-1896 yılında inşa edilen bu kilise, Slav halkına Hıristiyanlığı getiren Knyaz Vladimir’e ithaf edilmiştir. Fransız, Belçika ve İtalyan sanatçılar tarafından yapılan bu kilisede, bazı yerlerinde elmas ve altına da yer verilmiş.
 
Özgürlük meydanı, Kiev’in merkezidir. Turuncu devrimin gerçekleştirildiği ünlü meydan, 2004 yılında başkanlık seçimlerini protesto eden halk tarafından turuncu devrimin başladığı yer olarak dünya üzerinde yakın tarihin yazıldığı ender noktalardan biridir.
 
Pek çok önemli kiliselere, meydanlara sahip olan Ukrayna tarihin izlerini günümüze kadar taşıyan önemli ülkeler arasındadır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir