Usame Bin Ladin’in yeni yayımlanan görüntülerinde, eski El Kaide liderinin çocuklarının silahlarla ateş ettiği görülüyor. Görüntülere göre, ‘dünyanın en çok aranan adamı’ inek, tavuk ve tavşanların yer aldığı bahçeli bir evde ailece yaşıyordu.

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) yeni görüntüler yayımlayarak, 6 yıl önce öldürülen El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in Pakistan’ın Abbottabad kentindeki Kaçak hayatından kesitler sergiledi.

CIA, Bin Ladin’in günlüğü de dahil tüm belgeleri resmi sitesinde kamuoyuyla paylaştı. El Kaide liderinin Pakistan’daki evine düzenlenen baskında, ele geçirilen 470 bin belge arasında Bin Ladin’e ait bir günlük ve 180 bin adet yazılı belge olduğu açıklandı. Aralarında konuşma pratikleri, El Kaide tarafından çeşitli amaçlarla alınmış ses kayıtları ve resimlerden oluşan 79 bin sesli ve görsel kayıt bulunduğu ifade edildi.

Evde bulunan görüntülerde, Bin Ladin’in çocukları ve torunlarının inek, tavuk ve tavşanların yaşadığı bahçede oynadığı görülüyor. Çocukların silahla su dolu balonlara ateş etme videoları da yayınlanan görüntüler arasında.

Babasına veliaht olması beklenen Hamza Bin Ladin’in yetişkin hali de ilk kez görülüyor.

CIA Direktörü Mike Pompeo, kamunun El Kaide örgütü ve eski lideri hakkında bilgi sahibi olması için belgeleri paylaştıklarını bildirdi. Pompeo, “Kamuyla paylaşılan belgeler arasında, Bin Ladin’in günlüğü, El Kaide örgütünün mektupları, videolar, ses dosyaları ve diğer materyaller var. CIA, Amerikan halkını ve ulusal güvenliği koruma yükümlülüğümüze uygun olarak bilgi paylaşmaya devam edecektir” dedi.

2011’de öldürülmüştü

11 Eylül saldırılarının ardından uzun süre Afganistan’da saklandığı tahmin edilen Bin Ladin’ın ailesiyle birlikte Pakistan’a 2005 yılında geçtiği belirlenmişti. Amerikan komandoları, Pakistan’ın başkenti İslamabad yakınlarındaki eve 2 Mayıs 2011’de operasyon düzenlemiş ve yıllardır aranan, başına milyonlarca dolar ödül konan Bin Ladin’i öldürmüştü.

Operasyondan 40 dakika sonra, Amerikan askeri birliği Bin Ladin’in cesedi ile birçok bilgisayar gerecini, verileri ve Bin Ladin’in faaliyetlerine ve El Kaide’ye ilişkin ele geçirdikleri belgeleri istihbaratı yanlarına alarak bölgeden ayrılmıştı. Bin Ladin’in cesedinin otopsi yapıldıktan sonra okyanusta açıklanmayan bir yere atıldığı bildirilmişti.

Bin Ladin’in ailesi, Pakistan hükümeti tarafından sınır dışı edilerek Suudi arabistan’a gönderilmişti. Operasyon sırasında evde olmayan Hamza Bin Ladin ise hâlâ kaçak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir