CIA  2011’de Bin Ladin’in Pakistan’daki evine düzenlenen baskında ele geçirilen  dosyalardan 470 binini kamuyla paylaştı. Dosyalarda Bin Ladin’e ait bir günlük  ve 180 bin adet belge olduğu ifade edilirken aralarında konuşma pratikleri, El  Kaide tarafından çeşitli amaçlarla alınmış ses kayıtları ve resimlerden oluşan 79  bin sesli ve görsel dosya bulunuyor.

ABD Merkezi haber Alma Teşkilatı (CIA) 2011’de Usame  Bin Ladin’in Pakistan’daki evine düzenlenen baskında ele geçirilen belgelerden  470 binini kamuyla paylaştı.

CIA’dan yapılan açıklamada, CIA Direktörü Mike Pompeo’nun belgeleri,  “şeffaflığı ve kamunun El Kaide ile eski lideri hakkında bilgi sahibi olmasını”  sağlamak üzere kamuyla paylaşılması talimatı verdiği belirtildi.

Bin Ladin’in Pakistan’ın Abbottabad ilçesindeki evinde ele geçirilen  belgelerin bir kısmının Mayıs 2015, Mart 2016 ve Ocak 2017’de Ulusal İstihbarat  Direktörlüğü tarafından kamuyla paylaşıldığı hatırlatılan açıklamada, bugünkü  paylaşımın da 2014 İstihbarat Yetkilendirme Yasası kapsamında yapıldığı  kaydedildi.

Belgelerin ses, resim, belge, görüntü ve yazılım işletim sistem  dosyalarından oluştuğu ve üzerinde oynanmaması için değiştirildiği belirtildi.

Dosyalarda, Bin Ladin’e ait bir günlük ve 180 bin adet belge olduğu  belirlenirken aralarında konuşma pratikleri, El Kaide tarafından çeşitli  amaçlarla alınmış ses kayıtları ve resimlerden oluşan 79 bin sesli ve görsel  kayıt bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

Ayrıca, Bin Ladin’in oğlu Hamza bin Ladin’in gençlik yıllarına ait  görüntüler, Bin Ladin’in konuşmaları ve El Kaide propagandasının da bulunduğu 10  bin adet görüntünün de bugün kamuyla paylaşıldığı bildirildi.

Dosyalar, El Kaide içerisinde düşünce eksenli ayrılıkların yanı sıra  11 Eylül saldırılarının 10. yıl dönümü hazırlıkları, El Kaide’nin Arap Baharı’na  yönelik stratejisi gibi birçok konuya yönelik bilgi içeriyor.

Öte yandan “Ülke güvenliğine yönelik çabalara zarar verecek hassas  materyaller”, “telif hakkı bulunan içerikler” “pornografi” ve “virüs” içerikli  materyaller ile bozuk veya çift kopyalı dosyaların kamu ile paylaşılmadığı  belirtildi.

Telif hakkı nedeniyle açıklanmayan dosyalar arasında Karınca, Batman  Gotham Şövalyesi, BBC Büyük Yaban Hayatı Anları, Usame Bin Ladin Biyografi,  Arabalar, Küçük Piliç, CNN Sunar: Dünyanın En Çok Aranan İsmi, Son Fantezi VII,  Yarının Kahramanları gibi belgesel ve filmlerin yanı sıra Buz Devri Dinozorlar  Şafağı gibi filmler ve National Geographic’e ait birçok belgesel bulunduğu  kaydedildi.

Açıklanan dosyalara, https://www.cia.gov/library/abbottabad-compound/   adresinden ulaşılabiliyor.

Usame Bin Ladin, 2011’de ABD Özel Kuvvetlerinin Pakistan’ın Abbottabad  ilçesindeki evine düzenlediği baskında ölü ele geçirilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir