Blonde

Mehmet Açar, Türk sinemasının efsanevi ikilisinin Zeki ve Metin’in unutulmaz filmlerinden bir seçki yaptı.

Salak Milyoner (1974)

Yönetmen: Ertem Eğilmez

Kayseri’nin bir köyünden define bulmak için İstanbul’a gelen dört kardeşin öyküsü. Himmet (Zeki Alasya), Hayret (Metin Akpınar), Gayret (Halit Akçetepe) ve Saffet’in (Kemal Sunal) birbirlerinden habersiz İstanbul’a doğru yola çıkmalarıyla başlayan define serüvenleri, eğlenceli ve unutulmaz sahneler vaat ediyor. Zeki Alasya, sinemadaki ilk önemli rollerinden biri olan Himmet Ağa’da harika bir performans çıkartıyor. Mehmet Çavuş’a (Münir Özkul) haber vermeden gizlice evin temelinde define aradıkları bölümler, defalarca seyretseniz dahi hâlâ çok komik.


Köyden İndim Şehire (1974)

Yönetmen: Ertem Eğilmez

“Salak Milyoner”in gişede gösterdiği büyük başarının ardından çekilen ve özellikle açılış sahnesiyle hatırlanan bir devam filmi. İstanbul’daki başarısızlıktan sonra köylerine dönen kardeşler defineyi kendi tarlalarında bulur ve altınları bozdurmak için Ankara’ya giderler. Dörtlünün Ankara macerası, İstanbul’da yaşadıklarını aratmayan komik olaylarla dolu olsa da, film en çok köydeki altın sayma sahnesiyle hatırlanır.


Mavi Boncuk (1974)

Yönetmen: Ertem Eğilmez

Hesap yüzünden dayak yedikleri gazinodan intikam almak isteyen 6 arkadaş, assolist Emel Sayın’ı kaçırmaya karar verirler. Ünlü yıldızı halının içinde kaçırırlar. Her şey planladıkları gibi gider, gazino patronunu dize getirirler. Hesapta olmayan şey, Emel Sayın’la ekip arasında kurulan sevgi bağıdır. Senaryoya da katkıda bulunan Alasya, Şeker Kamil’de filmin yine en komik ve şirin karakterlerinden birine hayat veriyor.


Güler misin Ağlar mısın (1975)

Yönetmen: Osman F. Seden

Bir sahil beldesinde geçen filmde Zeki ile Metin, yıllardır oturduğu evden acımasızca atılan Rasim Usta (Kadir Savun) ve ailesine destek olurlar. Birlikte bir “yüzer ev” bile inşa ederler. Komedi ve dramı, toplumsal eleştiriyle birleştiren filmde Zeki Alasya, çocuksu, şirin ve sakar bir karakteri canlandırıyor. Meyhaneye ağlayarak geldiği, Metin’le tartıştığı ve sonra da sarhoş olduğu sahne başta olmak üzere bütün film boyunca harika bir komedi performansı çıkartıyor. Defalarca seyredilecek filmlerden.


Hasip ile Nasip (1976)

Yönetmen: Atıf Yılmaz

Neredeyse bebeklikten başlayan, öğrencilikten askerliğe ve kasabanın belediye başkanlığı seçimlerine kadar uzanan ezeli bir rekabetin hikâyesi. Senaryosunu Umur Bugay’ın yazdığı filmde Zeki Alasya, Metin Akpınar’la birlikte üç kuşağı birden canlandırıyor. Alasya’nın şiir okuduğu iki sahne de birbirinden komik. İlkinde ilkokul sıralarında, ikincisinde ise sahnede… Babaların çocuklarının pipilerini ölçtükleri sahneyi de unutmayalım. Gerek Alasya’nın gerek Akpınar’ın komedi yeteneklerinden maksimum ölçüde yararlanan bir film.


Her Gönülde Bir Aslan Yatar (1976)

Yönetmen: Osman F. Seden

Senaryosunu Ahmet Üstel’in yazdığı film, Zeki-Metin ikilisinin 1970’li yıllardaki klasikleşmiş komedilerinin yanında dram yönü ağır basan duygusal, hüzünlü bir öykü anlatır. Polis olmak isteyen Bekçi Zeynel karakterinde Zeki Alasya, oyunculuğunun çok yönlülüğünü ispat eder; kariyerinin en iyi performanslarından birini çıkarır. Başta hemşire zannettiği Doktor Şükran’a (Selma Güneri) olan imkânsız aşkı, Cahit Berkay’ın müzikleri eşliğinde filmin en dokunaklı sahnelerine vesile olur.


Nereye Bakıyor Bu Adamlar? (1976)

Yönetmen: Osman F. Seden

Yeşilçam’ın en komik Haydarpaşa Garı sahnelerinden biriyle açılır film. İkilinin en çok güldüren filmlerinden olan “Nereye Bakıyor Bu Adamlar?”, köylülerin saflığıyla büyük şehirdeki ahlaki yozlaşmayı karşı karşıya getirir. Kâbus sahnesinde idamdan son anda kurtulan Metin Akpınar’ın göbek atmaya başladığı, Alasya’nın da ona dehşet içinde baktığı, geniş açı lenslerle çekilmiş sahneyi izlemenizi tavsiye ederim. Reklam çekimlerindeki makarna yeme sahnesi de harikadır.


Aslan Bacanak (1977)

Yönetmen: Zeki Alasya

 Zeki Alasya’nın kamera arkasına geçip yönetmenlik yaptığı ilk film. Alasya, mahallenin kabadayısının (Metin Akpınar) kız kardeşine âşık olan minibüs şoförü Selim’i canlandırıyor. Alasya ve Akpınar, birbirinden komik sahnelerde yine çok iyiler. Yediği onca dayağa rağmen sevdiği kızdan vazgeçmeyen Selim, Alasya’nın unutulmaz karakterlerinden biri. Filmin bir sahnesinde Türk sinemasının “en güzel ve en komik sarhoş olan” oyuncularından biri olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. İlk filminde yönetmen olarak acemiliğini hiç hissettirmediğini de belirtelim.


 Sivri Akıllılar (1977)

Yönetmen: Zeki Alasya

Deniz kenarındaki bir otelde garsonluk yapan Zeki ile Metin, mücevher soygunu nedeniyle suçlanan arkadaşlarını kurtarmaya çalışırlar… Film için bir kez daha kamera arkasına geçen, senaryoyu da Yaşar Seriner’le birlikte yazan Zeki Alasya, Perran Kutman’ı da yıldızlaştırmasını biliyor. 1970’li yılların en çok sevilen Zeki – Metin filmlerinden biri olan “Sivri Akıllılar”, Zeki – Metin’in karşılıklı içtiği ve Metin Akpınar’ın şarkı söylediği sahneyle de bilinir.


Güle Güle (1999)

Yönetmen: Zeki Ökten

Zeki-Metin’i 13 yıl sonra bir araya getiren film. Gişede gösterdiği başarının yanı sıra Antalya’da en iyi film dalında Altın Portakal da kazandı. Senaryosunu Fatih Altınöz’ün yazdığı filmde Bozcaada’da yaşayan, yaşını başını almış bir grup çocukluk arkadaşı banka soymaya karar verir. Amaçları, kansere yakalanan Galip’i (Akpınar) ölmeden önce son bir kez sevgilisini görmek üzere Küba’ya göndermektir. Şükran Güngör, Yıldız Kenter ve Eşref Kolçak’ın da oynadığı filmde Alasya, yine seyirciyi güldüren ve duygulandıran bir performans sergiliyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir