Türkiye, insansız deniz aracı üretti

Dünyada sınırlı sayıda ülkede üretilebilen insansız deniz araçları, artık Türkiye’de de üretiliyor.

Üretici firmanın CEOsu Turgay Maleri, Eskiden asker ve ordularla fethedilen yerleri, artık teknolojimizle fethedebilmeyi öngördük dedi. Savunma sanayinde önemi sürekli artan daha önce ihtiyaç anında değişik ülkelerden talep ettiğimiz su altı arama kurtarma ve mayın temizleme araçları artık Türkiyede de üretiliyor. Yazılımından donanımına tamamen Türk mühendisleri tarafından üretilen araçlar teknolojik alanda Türkiyenin göğsünü kabartacak güçte. Dünyada sadece birkaç gelişmiş ülkede üretilebilen insansız deniz araçlarının Türkiyedeki üretici firmasının ceosu Turgay Maleri İHAya konuştu. Ürettikleri insansız deniz araçlarının tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirildiğinin altını çizen Maleri, araçların Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve TÜBİTAKın destekleriyle geliştirildiğini ifade etti. Araçların yurt dışından alınması yerine Türkiyede üretilmesinin önemine dikkat çeken Maleri, şu ifadeleri kullandı: İnsansız deniz araçlarının Türkiyede üretilmesinin büyük avantajları var. Bir kere yazılım olarak kesinlikle yurtdışına bağımlı kalmıyoruz. Ve bu yazılımla ilgili yapılabilecek her türlü değişiklik artık bizim mühendislerimiz tarafından yapılıyor. Bu araçları Türkiyede milli olarak geliştirmenin verdiği gururla, bunlara Çanakkale, Gelibolu gibi milli isimler verelim istedik. En derin yerlerde görev yapabilen bu robotların Türkiyede yapılıyor olması, başka ülkelere de bu teknolojiyi transfer etmemizi mümkün kılıyor.

DÜNYADA ÜRETEBİLEN BİRKAÇ ÜLKEDEN BİRİYİZ

Hala denizlerde ve okyanuslarda 1. ve 2. Dünya savaşlarından kalma mayınlar var. Ve bunların temizlenmesinde bazı zorluklar yaşanıyor. Bazen derinlere dalınamıyor. İşte bu mayınları görüp yok edebilecek deniz araçlarına ihtiyaç vardı. İnsansız araçlarımız binlerce metre derinliğe dalıp, üzerindeki kamera ve ışık sistemleriyle mayınları tespit edip yok edebiliyor.

Bu araçlar sayesinde, daha önce askerlerle, ordularla fethedilen yerleri, bizler artık teknolojimizle fethetmeyi öngördük. İnsansız deniz araçlarının yanında kara araçlarının da çalışmalarını sürdürüyoruz. Biz bunları dünyada üretebilen birkaç ülkeden biriyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir