Dr. Ayça Kaya, son araştırmalar sonucunda süt ile ilgili ortaya çıkan verileri aktardı.

Dr. Ayça Kaya, son araştırmalar sonucunda süt ile ilgili ortaya çıkan verileri aktardı.
 
Yıllardır üzerinde en çok tartışılan besinlerin başında süt ve süt ürünleri geliyor. “Az yağlı mı içelim; yarım yağlı mı içelim; yoksa yağsız mı içelim?” Uzmanlar, sütle ilgili son araştırmalar sonucunda; tam yağlı süt ve süt ürünleri kullananlarda obezite, diyabet ve kalp damar hastalığı riskinin daha az olduğunu belirtti.
 
İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya son yapılan araştırmalar ışığında sütle ilgili şunları sırladı:
 
Süt içerdiği süt şekeri, yağ ve protein açısından çok faydalı bir besindir. Günlük yemeklerinizde bulundurmanız dengeli beslenme açısından çok büyük yarar sağlar.
Sütle ilgili yeni yapılan 16 araştırmanın sonucunda tam yağlı süt ve süt ürünleri kullananlarda obezite, diyabet ve kalp damar hastalığı riski daha az bulundu. Tam yağlı süt ürünlerinin bu şekilde etki göstermesi sütün içindeki bütirat, fitanik asit, trans palmitoleik asit ve konjuge linoleik asit gibi faydalı yağ asitlerinden kaynaklanıyor.
Tam yağlı sütün içindeki trans-palmitoleik asit kan yağlarını azaltıyor, insülin direncini düşürüyor. Diyabet gelişme riskini yüzde 60 azaltıyor.
Tam yağlı süt ürünlerinde bulunan başka bir yağ asidi olan bütiratda bağırsak hücrelerinde enerji dengelemesi yaparak iltihaplanmayı azaltıyor. Bütiratın bu güçlü etkisi özellikle crohn hastalarında kendini gösteriyor. Günde 4 gram bütirat verilen bu hastalarda atak sayısını azaltıyor.
Süt ürünlerinde bulunan konjude linoleik asit yağ yakımını hızlandırıyor. Kalp hastalığı, diyabet ve kanser riskini azaltıyor.
Sütün içindeki bu iyi yağ asitleri mide boşalma zamanını uzatarak tokluk hissini artırıyor.
Harvard School of Public Health’deki bir araştırmaya göre günde 2 veya daha fazla düşük yağlı süt ürünü kullanmak kısırlık riskini yüzde 85’lere varan oranda arttırıyor.
Her gün düzenli olarak 3 bardak süt ve ürünlerini içenlerde kemik erimesi riski azalıyor.

 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir