Hareketleri doğadan esinlenilen ve sağlık için birçok faydası olan tai chi’nin faydaları…


Eski uygulamalar, modern insan için çok cazip gelmeye başladı. Zihin ve beden uygulaması olan yoganın yanı sıra, pek çok meditasyon yöntemi de giderek popüler hale geliyor.
Yoga gibi, tai chi de hareketli bir meditasyon türüdür. Nefes ve hareket kolaylığına öncelik veren bir spor olan tai chi, sağlık için de çok faydalıdır. Pek çok tai chi hareketi doğadan esinlenir ve rahatlamış kaslarla hareketi kolaylaştırır. Nefese ve fiziksel hareketlere odaklanarak, kişi, vücuttaki yaşam gücü olan Qi’yi harekete geçirir.

Tai chi, belki de yoga kadar etkili. İşte nedenleri…


Hastalıkları önlemede ve iyileştirmede yardımcıdır.


Tai chi, kemik yoğunluğunu korumaya, romatizma hastalarında ağrıları azaltmaya, kalp sağlığını geliştirmeye, hipertansiyonu azaltmaya ve hayat kalitesini arttırmaya yardımcıdır.


Beden için olduğu kadar zihin için de faydalıdır.


Stresi gidermenin yanı sıra, tai chinin depresyonla mücadelede çok etkili olduğu bilinmektedir. Düşünceleri organize etmede ve vücut farkındalığını arttırmada yardımcıdır. Aynı zamanda uyku kalitesini de arttırır.


Güzel bir şekilde yaşlanmanızı sağlar.


Tai chi esnekliği arttırır ve yetişkinlerde genel sağlık için etkilidir. Özellikle kadınlarda kemik erimesine karşılık olarak, tai chinin, minerak kemik yoğunluğunu arttırdığı görülmüştür. Dengeyi arttırarak, yaşlıların düşme riskini de azaltır.


Nasıl yavaşlamanızı ve nasıl akışına bırakacağınızı öğretir.


Tai chi, karşılıklı güçlerin uyumunu gösterir. Ve akışa uyumu ve fiziksel sınırlamalardan kurtulmayı öğretir. Tai chi’de amaç, normal durumu zorlamak değil, varoluş ile uyumu yakalamaktır.


Neredeyse herkes tai chi yapabilir.


Tai chi sadece yaşlılar için değildir. Herkes bu uygulamanın faydalarından yararlanabilir. Hastalar bile, tai chi uygulamalarına başlayarak genel durumlarını geliştirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir