Eski çağlardan beri yüksek besin değerine sahip olduğu bilinen spirulina, ülkemizde yeni tanınmaya başlayan kaliteli bir besin takviyesi…

Eski çağlardan beri yüksek besin değerine sahip olduğu bilinen spirulina, ülkemizde yeni tanınmaya başlayan kaliteli bir besin takviyesi…
Spirulina nedir?
Spirulina, mavi yeşil alg olarak da bilinen siyanobakteriler cinsinden bir tür su yosunudur. %70 oranında protein içeren spirulina, içerdiği vitamin ve mineraller açısından da çok zengindir. Tropikale yakın iklimlerde yetişir. Okyanuslarda ya da tatlı sularda yetişen farklı türleri vardır.
 
Spirulina nasıl yetiştirilir?
Gıda takviyesi olarak piyasada bulunan spirulinalar özel olarak yetiştirilmektedir. Temiz bir çevrede saf suyun içerisinde, tropikal iklime sahip ve iyi güneş gören yerlerde yetiştirilirler. Suyun üzerinde yetişen spirulinalar yine özel bir teknikle hemen kurutulur ve toz haline getirilir.
 
Spirulina nasıl tüketilir?
Kurutulmuş spirulina toz haline getirilerek yemeklere ya da içeceklere karıştırılabilir. Aynı zamanda gıda takviyesi olarak kullanılmak üzere kapsül formunda da kullanılabilmektedir. Salatalarınıza serpiştirerek ya da smoothie’lerinize karıştırarak tüketebilirsiniz.
 
 
Spirulanın faydaları
Yüzde 60-70 oranında protein içeren spirulina, içerdiği proteinin bitkisel olması sebebiyle hayvansal proteinlere alternatif olarak kullanılabilir. Özellikle vejetaryenler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.

İçeriğindeki yüksek A vitamini sayesinde göz sağlığı için çok faydalıdır.

İçeriğindeki gamma-linolenik asit (GLA) doğada bulunan en iyi antienflamatuarlardan birisidir.

Adet öncesi sendromu (PMS) belirtilerini azalttığı bilinir.

Sütten 26 kat daha fazla kalsiyum içerir, bu özelliğiyle hamile ve emziren kadınlar için iyi bir gıda takviyesidir.

Sindirim sistemini güçlendirir, bağırsaklardaki sağlıklı bakterileri besler, iyi besinlerin absorbe edilmesini kolaylaştırır.

Yüksek oranda demir içerir.

B1, B2, B3, B6, B9 (folik asit) ve özellikle B12 vitaminleri açısından zengindir. Yalnızca et ürünlerinden alınabilen B12 vitamini için hayvansal olmayan tek alternatiftir.

Yüksek oranda E vitamini içerir.

Potasyum, magnezyum, manganez, fosfor ve çinko bakımından zengindir.

 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir