AİHM, CHP’nin 16 Nisan’da yapılan anayasa referandumunun iptaline ilişkin başvurusunu reddetti. Bu karar aynı zamanda, Anayasa Halk Oylaması ile ilgili AİHM’ye şimdiye kadar yapılan 30’a yakın başvurunun da düşmesi anlamına geliyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) CHP’nin Türkiye’de “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Halk Oylaması” olarak da bilinen Anayasa referandumunun iptali yönündeki başvurusunu reddetti.

Kararda “Referandum konusu AİHM Sözleşmesi çerçevesine girmiyor” dendi. Seçim tanımlamasının halk oylaması tanımlamasından farklı olarak görüldüğü belirtilen kararda, mahkemenin  bu iki konuyu birbirinden ayrı değerlendirdiği kaydedildi.

Açıklamada “16 Nisan 2017 günü gerçekleşen referandum sırasında anayasal düzenlemelerin değiştirilmesi gerekçesiyle CHP tarafından yapılan başvuru AİHM’nin çoğunluk oyuyla reddedilmiştir” ifadesi kullanıldı ve kararın nihai olduğu belirtildi.

30’a yakın başvuru düştü

AİHM çevreleri, başvurunun reddedilmesinin sürpriz olmadığını, AİHM’in 1975 yılından itibaren, üye ülkelerde yapılan halk oylamalarının görev alanının  dışında olduğuna dair verdiği kararların bulunduğunu belirtiyor.

AİHM’in verdiği ret kararının bir başka özelliği ise, CHP’nin başvurusunu esasa girmeden, içtihat kullanarak vermesi. Bu karar aynı zamanda, Anayasa Halk Oylaması ile ilgili AİHM’ye şimdiye kadar yapılan 30’a yakın başvurunun da düşmesi anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir