Sırt ağrılarından kurtulmak için yapabileceğiniz 7 kolay egzersizi bir araya getirdik.

Sırt ağrılarından kurtulmak için yapabileceğiniz 7 kolay egzersizi bir araya getirdik.
Bilgisayar başında çalışma, yanlış oturma pozisyonları ya da günlük aktiviteler sırasında yaptığımız bazı hareketler, sırt ağrılarına sebep olabiliyor. Sağlıklı bir omurgaya kavuşmak ve sırt ağrılarından kurtulmak için yapabileceğiniz 7 kolay egzersizi sizin için bir araya getirdik. İşte evde yapabileceğiniz omurga egzersizleri…
 

 
1. egzersiz
Sırt üstü uzanın. Sağ bacağınızı dizden kırın. Sol bacağınızı başınıza doğru kaldırın. Bacağınızı, dizinizin altından iki elinizle birlikte kavrayın ve gövdenize doğru çekin. Bu çekiş hareketi ile 30 saniye boyunca bekleyin. Egzersizi her iki bacağınızla da ikişer kez tekrarlayın.
 

 
2. egzersiz:
Sırt üstü uzanın ve iki bacağınızı da dizden kırın. Sol bacağınızı her iki elinizle dizinizin çevresinden kavrayın ve gövdenize doğru çekin. Bu pozisyonda 20 saniye boyunca bekleyin. Egzersizi her iki bacağınızla ikişer kez tekrarlayın.
 

 
3. egzersiz:
Sırt üstü uzanın. Sağ kolunuzu, bedeninizle dik açı yapacak şekilde dışarı doğru uzatın. Sol bacağınızı da düz duracak şekilde uzatın. Sağ dizinizi, sol tarafınıza doğru, neredeyse sol elinize değinceye dek esnetin. Bu pozisyonda 20 saniye boyunca bekleyin. Egzersizi her iki bacağınızla ikişer kez tekrarlayın.
 

 
4.Egzersiz:
Sırt üstü yere uzanın ve sol bacağınızı dizden kırın. Sağ bacağınızın alt kısmını sol uyluğunuz üzerine çaprazlama kaldırın. Sol bacağınızı dikkatlice kendinize doğru çekin. Bu pozisyonda 30 saniye boyunca bekleyin. Bacaklarınızın pozisyonunu değiştirin ve hareketi tekrarlayın.
 

 
5.Egzersiz:
Sağ diziniz zeminde olacak şekilde yere çökün, sol bacağınız dizden kırılmış olmalı. Bu pozisyonda 30 saniye boyunca bekleyin. Bacaklarınızın pozisyonunu değiştirin ve hareketi tekrarlayın.
 

 
6.Egzersiz:
Sağ tarafınız üzerinde uzanın. Sol bacağınızı dizden kırın ve ayak bileğinizi sol elinizle kavrayın. Bileğinizi elinizle dikkatlice çekerek sol uyluğunuzdaki kaslarınızın kasılmalarını sağlayın. Omurganız, aşırı ölçüde bükülmemeli. Bu pozisyonda 30 saniye boyunca bekleyin ve sol tarafınıza uzanarak egzersizi tekrarlayın.
 

 
7.Egzersiz:
Aranızda bir kol boyu mesafe kalacak şekilde bir masanın yanında durun. Bacaklarınızı dizlerinizden haffçe bükün ve her iki elinizle masanın kenarına dokunabileceğiniz noktaya dek üst bedeninizi öne doğru eğin. Kollarınız gergin, başınız da omuz seviyesinde olmalı. Bu pozisyonda 10 saniye boyunca bekleyin. Ayağa kalkın ve önce bir tarafa, sonra diğer tarafa doğru bükün.
 
Brightside.com
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir