Sağlıklı bir adet döngüsüne sahip olduğunuzu gösteren işaretlerden biri ya da birkaçı eksikse, bir jinekoloğa görünme zamanınız gelmiş olabilir.

Sağlıklı bir adet döngüsüne sahip olduğunuzu gösteren işaretlerden biri ya da birkaçı eksikse, bir jinekoloğa görünme zamanınız gelmiş olabilir.
Normal adet döngüsü nasıl olmalı?
Adet döngüsü her sağlıklı kadının yaşadığı, normal bir fizyolojik döngüdür. Vücutta gerçekleşen bazı dengesizlikler, hormonal sorunlar ve hatta psikolojik etmenler, döngünün işleyişini bozabilir ve adet görme-yumurtlama döngüsü sorunlu bir hale gelebilir. Bu gibi durumlarda da aşırı ağrılı adet görme, kronik adet öncesi sendromu, aşırı ve düzensiz kanama gibi günlük hayatı önemli ölçüde etkileyebilecek bazı sorunlarla karşılaşılabilir.
 
Sağlıklı ve normal bir adet döngüsünün dört işareti:
 
1. 25-35 günde bir adet görmek
Adet döngüsünün bilimsel olarak ortalama 28 gün sürmesi beklenir. Ancak 25 ila 35 gün kadar süren bir adet döngüsü de sağlıklı kabul edilebilir.
 
Eğer adet döngünüz 25 günden az sürüyorsa, Luteal Faz Defekti olarak bilinen durumla karşı karşıya olabilirsiniz. Östrojen hormonunun fazla miktarda salgılanarak progesteron hormonunu baskılaması sonucu ortaya çıkan bu durumda, döngüler oldukça kısa sürer ve bazı fiziksel belirtiler de duruma eşlik edebilir. Döngünüzün 35 günden fazla sürmesi ise, yumurtlama sorunlarının varlığına işaret ediyor olabilir. İki durumda da, bir uzmana danışmanız önerilir.
 

 
 2.Servikal sıvıların döngü boyunca değişmesi
Sağlıklı yumurtlama süreçlerinin en önemli işaretlerinden biri olan servikal sıvılar, ay boyunca değişkenlik gösterir. Östrojen hormonunun daha az salgılandığı adet öncesi ve sonrasındaki haftalarda, vajinal kuruluk gözlemlenmesi doğaldır. Ancak yumurtlama evresine geldiğinizde, (adet kanaması başladıktan yaklaşık 14 gün sonra) vajinal sıvılarda artış gözlemlenir. Beyaz ve yoğun olarak görülebilen bu akıntılar oldukça doğaldır. Ancak doğal olmayan ve uzun süren bir akıntı gözlemlerseniz, ya da döngü boyunca vajinal kuruluk hissederseniz, bu bir şeylerin yolunda gitmediğini gösteriyor olabilir.
 

 
3. Kırmızı, sağlıklı bir kanama
Sağlıklı adet kanı duru kırmızı, tortusuz ve kokusuz olmalıdır. Rahim içerisindeki kanın temiz bir şekilde akıyor olması, sağlıklı bir adet döngünüz olduğuna dair iyi bir işarettir. Ancak kanamadan önce veya sonra lekelenme, kanama günlerinde tortulu ve koyu renkli kanama görüyorsanız, bu da hormonal bir sorunun varlığına işaret edebilir.
 
Karın bölgesine sıcak uygulamak, kan akışını düzenlemeye yardımcı olacağı için bu gibi durumlarda faydalı olabilir. Ancak her adet döneminizde ‘kötü’ kanla karşılaşıyorsanız, bir uzmana danışmalısınız.
 
 
 
4. Huzurlu bir adet öncesi
Adet öncesi sendromu (PMS), adı üzerinde, bir sendromdur ve normal değildir! Kanama dönemi yaklaşırken yaşanan huzursuzluk, kaygı, uykusuzluk veya aşırı uyuma, halsizlik gibi belirtiler, adet öncesi sendromunun belirtileridir.
 
Adet öncesi sendromu östrojen, progesteron, kortizol ve testosteron hormonlarındaki dengesizliklere bağlı yaşanıyor olabilir. Eğer rutin olarak her ay döngünüzün sonunda kendinizi kötü hissediyorsanız, bir şeyler yolunda gitmiyor demektir.
 
Sağlıklı beslenmek, özellikle kan şekeri dengesine dikkat etmek, proteini zengin gıdalar tüketmek, hafif egzersizler, yoga ve nefes çalışmaları yapmak genellikle PMS belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Ancak buna rağmen belirtilerden kurtulamıyorsanız, bir uzmandan yardım alabilirsiniz.
 
Yazı: Duygu İslamoğlu
 
 
 

 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir