Anal

Kafein içermemesi nedeniyle yeşil çaya alternatif olarak görülen kırmızı Rooibos çayı hangi bitkiden üretilir, faydaları nelerdir?

Kafein içermemesi nedeniyle yeşil çaya alternatif olarak görülen kırmızı Rooibos çayı hangi bitkiden üretilir, faydaları nelerdir?
Rooibos çayı nedir?
Güney Afrika’da yetişen ve “Kırmızı Çalı” olarak da bilinen Rooibos bitkisinin yapraklarından elde edilen çaya Rooibos (roybos) çayı denir.
 
Rooibos çayının bildiğimiz çay bitkisiyle bir ilgisi yoktur. Ancak aromatik tadı ve kafein içermiyor oluşuyla son yıllarda siyah ve yeşil çaya alternatif olarak pek çok marka, özel karışımlı rooibos çaylarını piyasaya sunuyor.
 
Güney Afrika’da yetişen Rooibos çalısı
 
Rooibos çayı nasıl içilir?
Porselen veya cam demliğe her bir bardak kaynamış su için bir tatlı kaşığı rooibos yaprağı konur. Bitkilerin üzerine sıcak su ilave edildikten sonra 6-8 dakika kadar demlenir. İsteğe bağlı olarak bir miktar ılık süt veya bal/şeker de ekleyebilirsiniz. Doğal olarak tatlı bir bitki olduğu için şeker ilave etmeden önce tadına bakmanızı öneririz.
 
Rooibos çayının faydaları
Rooibos bitkisi, yeşil çaydan daha fazla antioksidan içerir. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirerek kansere karşı koruma sağlar.
Genel olarak rahatlatıcı özelliği sayesinde uykusuzluk, gerginlik ve yüksek tansiyon gibi sorunları önlemeye yardımcı olur.
Manganez, kalsiyum ve fluorid içeren rooibos kemik ve dişlerin güçlenmesine de yardımcı olur, romatizmaya bağlı şikayetleri azaltmada da yardımcı olur.
İçerdiği potasyum sayesinde antispazmoid özelliği vardır. Mide ağrısı, adet sancısı gibi kramplara bağlı ağrıları yatıştırma özelliği vardır.
Sindirim sistemini rahatlatır.
Rooibos bitkisi aspalatin adı verilen bir antioksidan da içerir ve bu sayede anti-diyabetik etkisi de vardır. Şeker hastaları vücuttaki şekeri dengelemek için tüketebilirler.

 
 
Rooibos çayı nerede satılır?
Artık Türkiye’de de pek çok çay markası, çeşitli aromalarla zenginleştirilmiş rooibos çaylarını da ürün listesine dahil ediyor ve bu çayları internet üzerinden ya da özel çaylar satan dükkanlardan edilebiliyorsunuz. Öne çıkanlar arasında iki markanın rooibos çaylarını sayabiliriz:
 
Ronnefeldt Rooibos Earl Grey: Earl Grey severlere özel bir tat olarak, İtalyan bergamotu yağı, peygamber çiçekleri ve organik kırmızı rooibos yaprakları içeriyor.
 
Chado Rooibos Chai: Rooibos yaprakları ile karıştırılmış tarçın, kakule, nane ve karanfil içeriyor.
 
Damak zevkinize uygun karışımı bulmak için sade rooibos çayı alıp kendi karışımınızı yaratmayı da deneyebilirsiniz.
 
 
 
duygu.islamoglu@hthayat.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir