Yazın sıcak günlerini piknik ile taçlandırmak isteyen okuyucularımızı uzmanlar uyarıyor. İşte sağlıklı pikniğin püf noktaları…

Pikniklerin besin zehirlenmelerinin en sık meydana geldiği alanlardan biri olduğuna işaret eden Dr. Sinan Akkurt, özellikle et ürünlerinin az pişmiş, içi çiğ kalmış ya da yanık halde tüketilmemesi konusunda mangalcıları uyardı. Mangalın temiz olması, üzerinde yemek artıkları barındırmaması, gıdaların harlı ateş yerine kor üzerinde ağır ağır pişirilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Sinan Akkurt, etin yanı sıra kısır, salatalar, süt ve yumurta içeren börek, pasta gibi yiyeceklerin soğutma kaplarında saklanmaması durumunda zehirlenmeye yol açtığına dikkat çekti.

Mangal yaparken çok dikkatli ve titiz olunması gerektiğini vurgulayan Dr. Sinan Akkurt, “Etler alevli kömür üzerinde değil, kor haline gelmiş kömür üzerinde pişirilmezse zehirlenme riski çok yüksektir. Çok alevli ateşte pişirilen etler, hem içi çiğ kalacağından, hem de kömür alevi nedeniyle sağlığımızı tehdit eder. Özellikle kömürün üzerine damlayan yağların yanması sonucunda ortaya çıkan kimyasalların solunması ya da yapıştığı etlerin yenmesi kanserojendir” dedi.

Yiyeceklerin sıcakta çok hızlı bozulduğuna dikkat çeken Dr. Sinan Akkurt, yalnızca et değil, kısır, börek, pasta, salata çeşitleri, sandviç gibi ürünlerin de bu açıdan tehlikeli olduğuna, muhakkak soğutucu ya da buzda bekletilmesi, bu mümkün değilse soğukken bekletilmeden tüketilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Sıcak hava ve nemin bu gibi besin maddelerinde birkaç saat içinde milyonlarca bakteri oluşturabileceğini açıkladı.


Piknik hijyeni için bunlara dikkat

Bozulan gıdaların yanı sıra çok fazla çeşidin karıştırılıp yenmesi durumunda da mide sorunları yaşanacağına dikkat çeken Dr. Akkurt, ayrıca “Plastik yerine cam tabak, bardak tercih etmeli, özellikle sıcak yiyecek ve içecekleri plastik kaplarda tutmamalıyız. Ellerimizi sürekli yıkamalıyız” ifadelerini kullandı.

Piknik alanlarındaki çeşme sularının insan/hayvan dışkısı ya da atıklarına karışmış olabileceğini hatırlatan Dr. Akkurt, içme suyu olarak kullanılmasa bile kirli suyla yıkanan sebze meyvelerin de mikrop bulaştırabileceğini belirtti. Hazır satılan buzların da bu güvenilir bir kaynaktan temin edilmemişse kirli sudan yapılması suretiyle ishal, bulantı, kusma şikayetlerine yol açabileceğini dile getirdi.

Sıcak havada alkol ve yanı sıra çay, kahve, kola gibi içeceklerin vücudun su kaybını hızlandırdığını açıklayan Dr. Akkurt, özellikle güneş altında iken susuzluk ve hararetin su ile, uygun soğutma koşulları sağlanabiliyor ise ayran, maden suyu, kefir, limonata, süt, buzlu kahve, soğuk bitki çayları ile giderilmesini önerdi. Dr. Akkurt, “Üç dilim karpuz sizi hemen rahatlatır. Kalsiyum ve mineral zengini sodalı ayran uzun süreli serinlik sağlar. Kiraz, şeftali, siyah üzüm gibi meyveler harareti keser” şeklinde konuştu.

Mangal keyfiniz sağlığınızı bozmasın!

Prof. Dr. Yonca Tabak’ın piknikçilere uyarıları…

Piknik yapmanın klasik bir ritüeli haline gelen mangalda pişirilecek etlerin astım hastalarına uygun hazırlanması gerektiğini belirten Prof. Dr. Yonca Tabak konuya ilişkin şu uyarılarda bulundu:

“Astım hastalarında yüzde 80 oranında var olan reflüyü tetikleyecek gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Yağlı, acılı ve baharatlı gıdaların reflüyü artırdığı bilinmektedir. Reflü artınca yemek borusundan yukarı çıkarak solunum sistemine kaçan asitli mide içeriği astım ve sinüzit alevlenmesi yapabilmektedir. Özellikle sucuk gibi baharatlı gıdalar, aşırı soğanlı, baharatlı veya yağlı köfteler, etler veyahut yağda kızartılmış börek ve benzeri gıdalar, kolalı içeceklerle birlikte tüketildiklerinde astım hastaları için piknik keyfini eziyete dönüştürebilmektedir.”


Alerji hastaları için piknik önerileri:

Mangal ve sigara dumanından uzak bir alan seçilmeli.
Küf maruziyetinin önlenmesi için piknik alanının aşırı gölgelik ve çürümüş yaprakların bulunmadığı bir alanı seçilmeli.
Yeşillik alanlara gitmeden önce koruyucu ilaçlar alınmalı.
Çocuklar, yedikten hemen sonra aşırı aktiviteden uzak tutulmalı.
Tüketilecek gıdaların aşırı yağlı, baharatlı ve acı olmamasına özen gösterilmeli.

Piknik klasikleri…


Çubuklu pijama olmazsa henüz bir piknikte sayılmazsınız.


Mangal. Poşet kömür ve geçen yıldan mangal aletleri. (Faraş şart, küçük çalı süpürgesi)


Piknik tüpü. Türk insanın vücut tipine verilen isim aynı zamanda…


İp atlayan çocuklar. Toplu halde ip atlamak istenince annelerin ip sallama pozisyonuna geçmesi. Ardından orta yaşlı kadınların ip atlama sefası…


Su sırası. Ve belki su sırasında çıkan bir tartışma…


Dolma, kısır, kanat mangal, rakı, karpuz, peynir, börek, haşlanmış yumurta gibi alsa hafif olmayan, piknik süresince yemek yemeye teşvik eden her daim açık büfe.


Kullanılmayan halı. Otluk, çimenliğe yılda birkaç kez gideceğiniz piknik için serilen eski halı şart.


Gazlı içecekler ve üzerinde deney yapan çocuklar. Mulaka iki farklı çeşiti karıştırmak zorundalar.


Salıncak. Çocukların kesinlikle düştüğü bir salıncak.


Arkası geniş aile arabası… İçinde karpuz, kiraz ve erik bulunan bir poşetle…


Arkasına basılmış ayakkabı. Mangal pişiren kişinin özellikle tercih ettiği bir model.


Tavla oynayan bacanaklar…


Sabunlu bez. Islak mendil daha pratik olabilecekken ısrarla seçilen sabunlu bez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir