ABD’nin New York kentinde, kullandığı kamyoneti  bisiklet yolundaki insanların üstüne sürerek 8 kişinin ölümüne ve 12 kişinin  yaralanmasına neden olan Özbek asıllı Sayfullo Saipov adlı zanlının, polise  verdiği ilk ifadesinde suçunu kabul ettiği bildirildi.

ABD medyasında yer alan haberlere göre, saldırının ardından polis  tarafından karnından vurulan ve hastaneye kaldırılan Saipov, hastanede saldırıyla  ilgili ilk ifadesini verdi.

Saipov’un bu ifadesinde, saldırıyı “terör örgütü DEAŞ adına işlediğini  kabul ettiği” belirtildi.

Kalabalık olur diye Cadılar Bayramı’nı seçmiş

Saldırıyı yaklaşık bir yıldır planladığını anlatan Saipov’un,  caddelerin daha kalabalık olacağı düşüncesiyle “Cadılar Bayramı” olarak bilinen  günde saldırıyı gerçekleştirdiğini söylediği kaydedildi.

Daha sonra, tekerlekli sandalyede mahkemeye çıkarılan Sayfullo  Saipov’a, şiddet eylemi gerçekleştirmek, terör örgütü DEAŞ’a materyal temin etmek  ve motorlu araçlara zarar vermek suçları isnat edildi. Saipov’un ilk duruşmasında  savunma yapmadığı ancak soruşturmayı yürüten federal yetkililerle iş birliğine  devam edeceğini dile getirdiği aktarıldı.

Saldırıda ölenlerin kimlikleri açıklandı

Öte yandan New York polisi, saldırıda hayatını kaybedenlerin  kimliklerini açıkladı.

Olayda yaşamını yitiren kişilerin, ABD vatandaşları Nicholas Cleves  (23) ve Darren Drake (32), Belçika vatandaşı Anne Laure Decadt (31) ile Arjantin  vatandaşları Hernan Mendoza (47), Diego Angelini (47), Alejandro Pagnucco (47),  Ariel Erlij (48) ve Hernan Ferruchi (47) olduğu duyuruldu.

Arjantinli turistlerin, lise mezuniyetlerinin 30’uncu yıl dönümü  dolayısıyla Manhattan’da bir araya geldikleri ve saldırı anında o bölgede  bisikletle gezdikleri bilgisi de paylaşıldı.

Özbek asıllı bir kişi daha gözaltına alındı

Ayrıca FBI, saldırıyla bağlantılı olduğu gerekçesiyle Muhammed  Kadirov adlı bir Özbek vatandaşının arandığını, bu kişiyi görenlerin ilgili  federal birimlere haber vermesini istedi. FBI, bu duyurudan birkaç saat sonra  yeni bir açıklama yaparak Kadirov’un yakalandığını ifade etti.

Dünya Ticaret Merkezi yakınında geçen pazartesi günü kiralık bir  kamyoneti bisiklet yolunda insanların üzerine süren saldırgan, 8 kişinin ölümüne,  12 kişinin yaralanmasına neden olmuştu. Özbek asıllı Sayfullo Saipov olduğu  belirtilen saldırgan,  bir okul aracına çarptıktan sonra kamyonetten inerek olay  yerinden kaçmaya çalışırken polis tarafından karnından vurularak gözaltına  alınmıştı. Saldırıda hayatını kaybeden 8 kişiden 5’inin Arjantinli turist,  birinin Belçika, ikisinin ise ABD vatandaşı olduğu açıklanmıştı.

New York Valisi Andrew Cuomo, saldırganın terör örgütü DEAŞ’tan  etkilendiğini ancak  şu ana kadar  tek kanıtın yalnız hareket ettiğini  gösterdiğini bildirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir