Modanın kalbinden bir tasarımcı olan Jackie Mallon; iş arama sürecinden tasarım aşamasına kadar yaşadığı zorlukları eğlenceli bir dille ‘moda ve spagetti’ kitabında anlatıyor.

Moda ve Spagetti… İsim ilk okunduğunda ilginç geliyor. Kitabın yaratıcısı Jackie Mallon; Central Saint Martins mezunu bir yazar. Uzun yıllar Milano’da Moschino ve Armani gibi modaevlerinde tasarımcı olarak çalıştı ve o yıllarda henüz yazacağını bilmediği bu kitabı için hikâyeler biriktirdi. Moda dünyasının göründüğü gibi ‘pamuk şeker’ bir iş olmadığını, aslında nasıl rekabet dolu bir ortam olduğunu en içten ve eğlenceli diliyle bizlere aktarıyor. Daha önceden moda dergileri üzerindeki rekabet ve eğlence üzerine okuduğumuz ‘şeytan marka giyer’den farkı bu defa modanın kalbinden bir tasarımcının anlatıyor olması. İş arama sürecinden, tasarım aşamasına kadar olan süreyi gözler önüne süren ‘moda ve spagetti’nin konusu ise şöyle;

İrlandalı çiftçi bir ailenin yaratıcı ve yetenekli kızı Kat Connely, Londra’daki dünyaca ünlü sanat ve tasarım okulu Central Saint Martins’ten mezun olduğunda gelecekten ümitlidir. Fakat Londra’daki ilk işi, çoktan podyumlarda boy göstermiş tasarımları kopyalayıp Çin’de ucuza yaptırmaktan ibarettir. Oysa Kat’in tasarımları o podyumlarda boy göstermeyi hak etmektedir. Böylece Milano’nun yolunu tutar ve kendini romantik, aşırı ısrarcı ve bir o kadar yakışıklı İtalyan erkekleri ile moda dünyasındaki çılgın rekabetin ortasında bulur. Modanın başkenti Milano, Kat için Harikalar Diyarı’ndan farksızdır. Ama karşılaştığı ilginç insanların hepsi o kadar harika olmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir