Amateur

Galler’deki Ulusal Astronomi toplantısına katılan bilim insanları, 300 yıl önce yaşanan “mini buzul çağı”nı önümüzdeki 15 yıl içinde yeniden yaşanacağını iddia etti.

İngiliz Independent Gazetesi’nin haberine göre, bilim insanları Güneş’teki aktivitenin 2030 ile 2040 yılları arasında yüzde 60 oranında düşeceğini ortaya koydu. Bu da “mini buzul çağı”nı yaşamamıza sebep olacak.

Daha önce “Maunder Minimum” adı verilen mini buzul çağı dönemi, Güneş patlamalarının en az görüldüğü 1645-1715 yılları arasında yaşanmıştı. Buzul çağının etkisiyle İngiltere’deki Thames Nehri ve bazı kıtalardaki göller donmuştu. Bulgular, Galler’de düzenlenen Ulusal Astronomi Toplantısı’nda Profesör Valentina Zharkova ve ekibi tarafından açıklandı. Bilim insanları, 1843 yılında Güneş’teki patlamaların her 10 ila 12 yılda farklı bir döngüye girdiğini ortaya koymuştu.

Gök bilimciler, geliştirdikleri yeni bir model sayesinde Güneş’te meydana gelecek döngüleri ve etkilerini öncesine göre çok daha doğru tahmin edebiliyor. 2022’de meydana gelecek “Döngü 25” ve 2030’dan 2040’a kadar sürecek “Döngü 26” sırasında Güneş aktivitesinde önemli ölçüde düşüş olacağını ve mini buzul çağına giriş yapacağımızı gösteriyor. Uzmanlara göre yaşanacak mini buzul çağında bazı nehirler tarihte ilk kez donacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir