Amateur

Şimdi tam da meyve zamanı! Erikler, çilekler, kirazlar…

Şimdi tam da meyve zamanı! Erikler, çilekler, kirazlar…
Manavlar renk renk! Bu sizi mutlu etmiyor mu? Ediyorsa doğru yoldasınız demektir. Çünkü bazı yanlış bilgiler insanların kafasını karıştırmış durumda. Meyve yemenin yararını herkes bilir ama meyve tüketiminin şişmanlığa, diyabete, karaciğer yağlanmasına yol açtığını düşünen, bu sebeple meyve yemeyi engelleyen diyetler var. Meyve yemek kan şekerini bozarmış! Yok böyle bir şey… Siz doğru bildiğinizi yapın, burası Avrupa, Amerika değil! Burası yüzlerce meyvenin en güzel halini bulabileceğiniz Türkiye. Meyvenize ve hatta meyve suyunuza sahip çıkın.
 
Çocuklar meyve, sebze yemiyor
Çocukluk döneminde obezite giderek artıyor. Çünkü çocuklar sebze, meyve yemiyor, daha çok abur cubur tüketiyor, fast-food tercih ediyor ve hiç hareket etmiyor. Bu çok kötü bir durum, çünkü bugün kilo problemi yaşayan veya kötü beslenen çocuklar yarının kalp hastaları, diyabet hastaları, kanser hastaları olabilir. Bunu durdurmak için siz de bir şey yapın. Çocuğum yesin de ne olursa olsun demeyin. Ona sebze, meyve tüketmenin önemini anlatın. Prof. Dr. Sevinç Yücecan “Türkiye’de çocuklar, anneleri hazırlayıp önüne meyve koyarlarsa yiyorlar, bu yetişkinlikte de böyle devam ediyor. Çocukları korumak ve meyve tüketmek için annelere büyük görev düşüyor, ailecek meyve tüketin” diyor.
 
Meyve yemek bizi nasıl etkiler?
Meyve yemek demek, vücudunuz ve özellikle bağırsaklarınız için çok önemli olan lifi (diyet posası) almanız demektir. Organlarınızın temizliğini sağlayan yani vücudunuzun detoksunu yapan lifleri en iyi şekilde sebzeler ve meyvelerden alabilirsiniz. Bununla birlikte tüm faaliyetlerde çok büyük rolü olan vitamin ve mineralleri almanın en doğal ve en kolay halidir. Özellikle C vitamini, potasyum, folat, beta-karoten gibi antioksidanlardan zengin olan meyveler bizi kansere, kalp hastalıklarına, kan hastalıklarına, kemik, beyin hastalıklarına ve metabolik hastalıklara karşı korur. Bu sebeple her gün meyve yemek yarını, geleceğimizi düşünmek demektir.
 
Daha çok meyve daha çok vitamin
Her şeyi dozunda yemenizi öneriyorum. Kişiye göre, yaşa göre değişir ama günde 2-3 meyve yiyebilirsiniz. Genel olarak yaptığımız yanlış tüm gün hiç ara öğün yapmadan akşam 1-2 kg meyve yemek! Bu doğru değil. Bu kadar çok değil ihtiyacınız olduğu kadar meyve tüketin. Hepsini akşam değil, gün içindeki ara öğünlerinizde kullanın.
 
Meyve suyu içelim mi?
Ben her zaman çikolata canın çekerse onun yerine meyve ye diyenlere gülmüşümdür. Kendimi karşımda oturanın yerine koyduğumda içimden “Ne alakası var, çikolata ile şeftalinin tadı aynı mı” diye kızabilirim bile. Bu sebeple bir şey önerirken biraz da gerçekçi davranmak gerek. Meyve suyu içmeyin, meyve yiyin sadece. Neden? Benim çocuğum zaten her gün meyvesini yiyor ise, beslenmesinde bir sorun yok ise, günde 2-3 bardak sütünü, ayranını içiyorsa, akşam yemeğinde neden katkısız, %100 meyve suyu içmesin? Ya ayran iç ya meyve ye yemeğin yanında mı diyeceğiz? Bu kadar korkmamak için bilgi sahibi olun. Sizi rahatlatayım. Meyve Suyu Endüstri Derneği’nin (MEYED) açıklamasına göre üzerinde %100 yazan meyve sularında asla katkı maddesi şeker, boya yok. Bazı meyveler limon, vişne gibi ekşi olmaları sebebi ile içine biraz şeker ekleniyor. Aklınıza hemen geleceği için siz sormadan ben söyleyeyim. Yıllardır hepimizin kulağına gelen “Meyve suları çürük meyvelerden mi yapılıyor?” sorusunun cevabını dernek veriyor ve bunun asla olmadığını, zaten mümkün olamayacağını, bu tadı sağlayamayacaklarını söylüyor. Tabii ki meyve tüketin. Ama canınız çektiğinde 1 bardak katkısız gerçek %100 meyve suyu içmekten korkmayın.
 
En iyi meyve hangisi?
Değerli hocam KKTC Yakın Doğu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sevinç Yücecan diyor ki “Meyvelerin biri diğerinden daha üstün değil, her meyve birbirinden daha değerli. Hepsinde ayrı ayrı sağlığımıza iyi gelen biyoaktif fitokimyasal bileşenler var. Optimal beslenmede bizim 4 yapraklı yoncamızda olduğu gibi tahıllar, et (kırmızı et, balık, tavuk, kuru baklagiller) grubu, süt ve süt ürünleri, sebze ve meyveler olmalı. Günde 2 meyve veya 1 bardak %100 meyve suyu içebilirsiniz”.
Bağışıklık sistemini güçlendiriyor
Sağlıklı bir beden için tüm ihtaçlarınızı karşılamanız ve kendinize iyi bakmanız gerekiyor. Yediğimiz besinlerin sindirimi sonucu ortaya çıkan toksik maddeler, hava kirliliği, kullandığınız sigara, ilaçlar, ultraviyole ışınlar reaktifoksijen türleri (ROT) demektir. Yani vücutta hastalıkları çağıran tehlikeli uyaranlardır. Bunlara karşı savaş açan antioksidanlar en çok meyvelerde bulunur. Her gün meyve yemek sizi kronik hastalıklara karşı korur.
 
Haber: Güneş Aksüs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir