Maydanoz çayının sağlığınıza yararlarını biliyor musunuz?

Durun tahmin edelim, makyaj yapmaya ancak 30 yaşınızda başladınız. Makyaj yapmaya başlamanızın nedeni de üst dudağınız, elmacık kemikleriniz ve çenenizdeki lekeler. En kötüsü de alnınızdaki kelebeğe benzeyen leke. Hamilelik lekesi gibi duruyor. Sorun şu ki, hamile değilsiniz.


Olası her türlü tedavi ve çareyi denediniz: Aromaterapi, kristal peeling, beyazlatıcı formüller; akla gelen ne varsa. Belki ninenizi dinleyip yüzünüzü soğanla bile ovdunuz. Ama koştuğunuz, yüzdüğünüz ya da güneşte bisiklete bindiğiniz her günün sonunda, lekeler daha da koyulaştı.


Peki hiç maydanoz çayı kullanmayı denediniz mi? Lekeler karaciğerinizin işlevini tam olarak yerine getirmediğine işaret ediyor olabilir. Maydanoz ise böbrek ve karaciğerdeki toksinlerin atılması için harika bir seçenektir.


Biraz araştırma ile maydanozun bağışıklığı güçlendiren vitaminler (C ve A vitaminleri) içerdiğini ve güçlü bir antioksidan olduğunu öğrenebilirsiniz. Gerçekte, birçok spa tesisinde cilt bakımı ve tedavisinde maydanoz kullanılmaktadır. Çünkü içeriğindeki C vitamini cildi beslemekle kalmaz, yara izleri ile leke görünümü azaltır ve kolajen üretimini destekler. Kolajen, hücre üremesinin ve onarımının kilit noktasıdır.


Maydanoz hem lezzetli, hem de son derece yararlı bir bitkidir. Hem de her zaman elinizin altında bulundurabilirsiniz. Hemen her mevsim pazarlarda ve manav ile marketlerde maydanoz bulmak mümkün.Biz kadınlar için en önemli özelliği içerdiği C vitamini ve demir. Bir tutam maydanoz, günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılıyor. Maydanozda ayrıca, kalsiyum, potasyum, kükürt, magnezyum ve klorin ile A ve K vitamini bulunuyor.


30 gün boyunca günde iki kez, kahvaltıdan ve akşam yemeğinden önce maydanoz çayı içerek bir kür yapabilirsiniz. Düz yapraklı maydanoz (İtalyan maydanozu), kıvırcık yapraklı maydanoza göre daha az acı ve daha güzel kokuludur.


Maydanoz kürü nasıl yapılır?

– Maydanozu sirkeli suda bekletin

– Havluya sarın ve buzdolabında muhafaza edin

– Küçük bir tencerede filtrelenmiş su kaynatın

– Bir kupaya ya da demliğe 1/4 fincan maydanoz koyun

– Kaynamış suyu ekleyin, 5-6 dakika demlendirin S

– Taze limon veya limon suyuyla tatlandırın (isteğe bağlı)


Bir ay ve bir sürü maydanoz çayından (her zaman vitamin ve mineralleri koruyacak şekilde taze yapılmış) sonra, yüzünüzde lekelerden eser kalmayacaktır.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir