Hangisi daha korkunç?

İstatistiklere bakılırsa, selfie çekmek daha korkutucu olmalı çünkü geçtiğimiz yıl köpek balığı saldırılarından ölen insan sayısı 8 iken, selfie çekerken ölen insan sayısı 12.

Bir köpekbalığı tarafından saldırılmayı önlemek için alabileceğiniz belli başlı tedbirler vardır: Belirli sulardan uzak durmak, parlak renkli mayolar giymemek (gösterişli bir balık gibi görünmenizi sağlar), kanamanız varken açık denizde yüzmemek gibi. Çünkü köpekbalıkları kan ve insan atıklarını çekici bulur.

Cep telefonu kameraları genellikle kullanıcılarına saldırmaz, yani birisi kendi resmini çekerken yaralanır ya da ölürse, bunun sebebi genellikle çevre koşullarından bihaber, dikkatsiz ya da pervasızca potansiyel tehlikeleri göz ardı ediyor olmalarından kaynaklanır. Ve tek amaç, sosyal medyada paylaşılacak benzersiz bir fotoğraf çekebilmektir.

Selfie sebepli hayatını kaybeden 12 kişiden 4’ü düşerek öldü. Bunlardan birisi, Hindistan Tac Mahal’de merdivenlerden düşen 66 yaşındaki Japon turist Hideto Ueda idi. Bir diğeri de Bali kıyısında kayalıklardan düşen Singapurlu turist idi.

Ama bu kadar çok insana fotoğraf çekmeye çalışırken zarar veren tek şey düşmek değil; her tür tehlikeli aktivite söz konusu, örneğin vahşi hayvanlarla aynı kareye girme sevdası. Hatta, Denver, Colorado’da bir park, ziyaretçilerin ayılarla yakın temasta fotoğraf çekme sevdası yüzünden kapatıldı.

Bir diğer favori selfie trendi de tehlikeli silahlar ile çekilen fotoğraflar. İki erkek, Rusya’nın Ural dağlarında gerçek bir bomba ile poz vermeye çalışırken kendilerini havaya uçurdular. Arkalarında sadece içlerinden birinin cep telefonu kaydında bulunan bu dehşetengiz anın fotoğrafı kaldı.

İnsanlar kendilerini öldürüyorlar – Trenlere sıkışıp kalarak, köprülere tırmanarak ya da İspanya’da bir boğa koşusunda. Selfie ile yapılan intiharlar, kasıtlı olmasa da gerçekleşmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir