Kırmızı mercanlar özgürlüğüne kavuşturuluyor

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin dünyaca ünlü turizm merkezi Cunda adasında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca 2014 yılında uygulamaya konulan ‘’Denizlerin terk edilmiş av araçlarından temizlenmesi projesi’’ tanıtıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 2014 yılında uygulamaya konulan ‘’Denizlerin terk edilmiş av araçlarından temizlenmesi projesi” kapsamında; Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde deniz altında balıkçıların terk ettiği ağların temizliğine başlandı. Başta İstanbul olmak üzere deniz alanları “hayalet ağ” olarak bilinen terk edilmiş ağlardan ve av araçlarından birer birer temizleniyor. Bu yıl projeye dâhil edilen Ayvalık ilçesinde 18 bölgede 64 farklı koordinat tespit edildi. Bu tespit edilen bu koordinatlarda terk edilmiş ağ ve av araçlarının temizlenmesine başlandığı bildirildi. Sürdürülebilir balıkçılık açısından ülkemiz için önem arz ettiği kaydedilen proje çerçevesinde Ayvalık’ta dalış yapan dalgıçlar, denize terk edilmiş ağların bulunduğu alanları tespit etti. Ardından bidonlar bağlanarak ağlar su yüzüne çıkartılıyor.

Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Bu atıkların temizlenmesi projesi hem ekonomi, hem doğanın korunması açısından çok önemliydi. Sadece Türkiye’de kırmızı mercanların yetiştiği bölge Ayvalık’tır ve o yüzden de su altı sporu ve su altı gezileri çok yapılmakta. Onların temizlenmesi ve onların gelecek nesillere tekrar aktarılması için bu ağlar bu mercanların üzerinden toplandı. Tahmin ediyorum bir ay içinde özellikle mercan bölgelerinde ağların temizleneceğini düşünüyorum“ diye konuştu.

Su altındaki ağları temizleyen ekibin başında görev alan dalgıç Melih Derneli de, “Kırmızı mercanları tamamen örten ve yaşamasına engel olan ağları çıkarıyoruz. Ağların olmadığı bölgeler çok canlı, balık ve mercan açısından çok canlı, ama ağların olduğu noktalar tamamen kurumuş” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir