Amateur

Kendinizi sevmenin yollarını bulmanız gerçekten önemlidir.

Kendinizi sevmenin yollarını bulmanız gerçekten önemlidir.
Çoğumuz kendimize yeterince değer vermiyoruz, hatta sevmiyoruz.
 
Kendini sevmeyi öğrenmek zor olabilir, fakat gayet mümkün. Dedikleri gibi, eğer kendinizi sevmiyorsanız başkalarını nasıl sevebilirsiniz?
 
İşte bu konuda size yardımcı olabilecek bazı teknikler…
 
Neyimi seviyorum
Kendinizi sevmeyi öğrenmek demek kendinizi ve karakterinizi analiz etmek demektir. Şu soruyu sorun: Neyimi seviyorum? Zor bir soru olabilir. Fakat bu sorunun cevabını aramakta var olmadığını düşündüğünüz noktalarda bile kendinizi sevebileceğiniz şeyler bulmanızı sağlayacaktır.
 

 
Başkaları neyimi seviyor?
Bazen kendini sevme arayışı kendinize dışardan farklı bir açıdan bakmanızı gerektirebilir. Bu noktada, neyinizi sevdiklerini sormak için iyi arkadaşlarınıza ihtiyacınız olacaktır. Onlar sizin daha önce hesaba katıp, aklınıza getiremediğiniz şeyleri size göstererek bu arayışta yanınızda olabilirler.
 
Olumlu bakış açısı
Bu madde kötümser insanlar için gerçekten zorlu olabilir. Olaylara olumlu bakış açısı getirebilecek şekilde yetiştirilmemiş olabilirsiniz. Fakat eski alışkanlıklarınızı bırakıp, kendinizi sürekli eleştirmekten vazgeçin. Kimliğinizle ve başardıklarınızla gurur duymaya başlayın.
 
Hataları bağışlayın
Geçmişte yaptığınız hatalarınız için kendinizi sıklıkla hırpalıyor musunuz? İnsanlar hata yapar. Dolayısıyla hatalarınızın yükünü sürekli sırtınızda taşımayın. İnsanların hatalar yaparak hayatı öğrendiğini ve kimsenin hatasız olmadığını bilerek kendinizi değerlendirin. Yani “hatasız kul olmaz”.
 

 
Kusurlu olmayı kabullenin
Aslında bir önceki madde ile çok bağlantılı. Kimse mükemmel değildir. Siz de hayatınızı mükemmelliği aramaya adayarak ziyan ve zehir etmeyin. Aksine bizi insan yapan şeylerin kusurlarımız olduğunu bilin.
 
Kendinizi övün
İnsanlar başarılarınızı kutladığında bunun çokta önemli bir olay olmadığını söyleyerek mi tepki veriyorsunuz? Yapmayın. Başarılarınızın övgüye değer olmadığını söylemeyin. Bunun yerine teşekkür edip kendinizle gururu duyun.
 
Güzel şeyler hakediyorsunuz
Başınıza iyi bir şeyler gelmesini haketmediğinizi mi düşünüyorsunuz? Bu kendimizi sevmemekten kaynaklanıyor.” İyi şeyler hep başkalarına oluyor” şeklinde de kendini dışa vuruyor. Buna değişeceğinize inanmaya başlasanız iyi edersiniz.
 
Rutini değiştirin
Sonuçta, sözünü ettiğimiz bütün yollar değişimden geçiyor. Kısır döngülere saplanıp kalmış olabileceğiniz konusunda şüpheci ve uyanık olun. Ve de rutinleri sizi olumlu ve pozitif yapacak yollarla bozun.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir