Brunette

İspanya’nın yerel yönetimi feshettiği Katalonya’da yarın parlamento yapılacak haftalık olağan toplantı iptal edildi. Reuters, iptalle Madrid yönetiminin yerel parlamentonun feshedilmesi için aldığı kararın kabul edildiğini bildiriyor.

Madrid yönetimi, yaklaşık 150 kurum ve kuruluşa kayyum atamaya hazırlanıyor.

Katalan liderler isyan, kışkırtma ve kamu kaynaklarının suiistimaliyle suçlanıyor.

İspanya, yeni haftaya da çalkantıyla başladı. Merkezi hükümetin özerklik yetkilerini devraldığı Katalonya’da, yarın yapılması planlanan parlamentodaki haftalık toplantı gerçekleşmedi. Reuters haber ajansına konuşan kaynaklara göre, toplantının iptali Madrid’in parlamentonun dağıtılması emrinin kabul edildiğini gösteriyor.

İspanya merkezi hükümeti, özerkliği alınan Katalonya’da kamu kuruluşlarının idaresini devralma hazırlıklarına başladı. Yaklaşık 150 kurum ve kuruluşun yönetiminin kayyum atamalarıyla Madrid’e bağlanması bekleniyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, görevden alınan Katalan lider Carles Puigdemont ve diğer üst düzey Katalan yetkililerin gözaltına alınmaları olasılığı var. Böyle bir gelişmenin Katalonya’da büyük protestolara yol açabileceği tahmin ediliyor.

İsyan, kışkırtma, kamu kaynaklarının suiistimali…

İspanya Başsavcısı, Katalan liderlerin ifadeye çağırılması gerektiğini belirtti. Katalan liderler isyan, kışkırtma ve kamu kaynaklarının suiistimaliyle suçlanıyor.

Barcelona’daki yerel yönetim binası Generalitat Palace’ın önünde hem bağımsızlık yanlıları hem de bölünme karşıtları bugün gösteri yaptı. Ellerinde bayraklar olan göstericiler, halen sarayın önünde bekliyor.

Yerel seçimden sonra eskiye dönüş

Ukrayna’yı ziyaret eden İspanya Dışişleri Bakanı Alfonso Dastis, Katalonya’da düzenlenecek seçimlerden sonra referandum öncesi duruma geçmeyi umduklarını söyledi.

1 Ekim’deki tartışmalı bağımsızlık referandumunun ardından, Katalonya yerel meclisi Cuma günü yaptığı oylamayla tek taraflı bağımsızlık ilan etmişti. İspanya dakikalar sonra anayasanın 155. maddesini yürürlüğe sokarak Katalonya’daki yerel hükümeti fesh etmişti.

Tüm yetkileri üstüne alan Madrid yönetimi, 21 Aralık tarihinde erken seçime gidileceğini duyurmuştu.

AB tek muhatabının Madrid yönetimi olduğunu belirtmiş, ABD ise Katalonya’nın İspanya’nın ayrılmaz bir parçası olduğunu duyurmuştu.

Katalonya krizi Belçika’yı karıştırdı!

Belçika Mülteci ve Göç Bakanı Theo Francken’ın Katalonya lideri Puigdemont’a sığınma hakkı verilebileceğini söylemesi ülkede sarsıntıya yol açtı.

Başbakan Charles Michel, resmi haber ajansı Belga’ya yaptığı açıklamada, Puigdemont’a sığınma hakkı verilmesinin kesinlikle gündemlerinde olmadığını açıkladı. Başbakan Michel, “Bakan Francken’den yangına körükle gitmemesini rica ediyorum” dedi.

Liberal Demokrat Flaman Partisinden Başbakan Yardımcısı Alexander De  Croo ise, “Bakan Francken’in açıklamaları hükümetin tutumunu yansıtmıyor. Bu tarz açıklamaların faydalı olduğunu düşünmüyorum” diye konuştu.

Bir açıklama da Flaman Hristiyan Demokratlar Partisi üyesi Ekonomi Bakanı Kris Peeters’dan geldi. Peeters, “Böyle bir dönemde Katalanların Belçika’ya iltica hakkına ilişkin açıklamalar yapmak mantıklı değil” ifadesini kullandı.

Mülteci ve Göç Bakanı Francken, Yeni Flaman İttifakı (N-VA) partisi üyesi. Aşırı sağcı parti N-VA, Flamanya bölgesinin bağımsızlığını hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir