İspanyada Özerk Katalonya Bölgesinde parlamento bağımsızlığın ilanı için meclise gelen önergeyi 70 oyla onayladı. Kararın hemen ardından İspanya senatosu Katalonya’yı doğrudan yönetme kararı aldı.

Bağımsızlığın ilanı için 68 evet oyu gerekiyordu. 10 vekil bağımsızlığa karşı oy kullanırken iki oy da geçersiz sayıldı.  Madridde merkez hükümetin senatosu ise bugün bölgenin özerkliğini askıya alacak olan 155. Maddenin yürürlüğe girmesini oylayacak. Katalonya parlamentosunda vekiller oylama sonucunun evet olduğunun duyurulmasının ardından Katalan marşını söyledi. Barselona sokaklarında bağımsızlık yanlısı binlerce gösterici kutlamalar yapmaya başladı.

Katalonya Bölgesi’nin bağımsızlık ilan etmesinin ardından Madrid’de İspanya Senatosu Katalonya Bölgesi’nin özerkliğini askıya alacak olan 155. Maddenin yürürlüğe girmesini onayladı. 214 evet oyuna karşılık 47 hayır oyu kullanılan oylamada bir oy da geçersiz sayıldı.

RAJOY: HUKUKUN EGEMENLİĞİ TESİS EDİLECEK
İlanın ardından ilk tepki İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’dan geldi.
Rajoy, Twitter’dan yaptığı açıklamada ‘itidal’ çağrısı yaparak “Katalonya’da hukukun egemenliği tesis edilecek” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir