Manus Adası’ndaki kamptan ayrılmayı reddeden 600 erkek göçmen, su, elektrik ve gazın kesik olduğu adada kuyuyla içme suyuna ulaşmayı umuyor. Papua Yeni Gine’deki yeni barınaklara gitmeleri istenen sığınmacılara artık yiyecek de verilmiyor.

Avustralya tarafından yaklaşık dört yıldır bir adada tutulan göçmenler, su bulamayınca kuyu açmaya başladı. İki gün önce resmi olarak kapatılan Manus Adası’ndaki kampta, şu an elektrik, su ve gaz kesik.

Açılan su kuyusunu, İranlı sığınmacı Behruz Boçani sosyal medya hesabından paylaştı. Kuyu kazan arkadaşlarının fotoğraflarını çeken Boochani, tropik bir yerde olduklarını ve içme suyuna ulaşmayı umduklarını yazdı.

Kızıl Haç ve Sınır Tanımayan Doktorlar gibi uluslararası örgütlerin harekete geçmesini isteyen Boçani, “Açlık grevinde değiliz. Burada yemek, tıbbi tedavi, su yok, savaştaki sığınmacılar gibiyiz” dedi.

İranlı Boçani, kampta yaşananları yıllardır dünyaya duyuruyor ve dün Uluslararası Af Örgütü’nün ödülünü kazandı.

Sinemaseverler, bölgede yüz yıllardır açılan geleneksel su kuyularını Son Umut filminden hatırlayabilir. Film, oğullarını Çanakkale Savaşı’na gönderen Avustralyalı bir babanın açtığı su kuyularıyla açılıyordu.

Papua Yeni Gine’de kurulan yeni kampa gitmeyi reddeden 600 erkek göçmen, zorlu koşullarda adada direniyor. Sığınmacılara artık yiyecek de verilmiyor.

Avustralya televizyonu ABC, sığınmacıların Papua Yeni Gine’deki Lorengau’da kurulan barınaklara taşınmayı güvenlik gerekçesiyle kabul etmediklerini bildiriyor. Göçmenler, halkın kendilerine saldırmasından korkuyor.

Yeni barınaklar hazır değil

Birleşmiş Milletler, Papua Yeni Gine’deki yeni  barınakların hazır olmadığını açıkladı. Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği (UNHCR) Bölge Temsilcisi Nat Jit  Lam, “Her yerde ağır iş makinaları var, hiç çevre duvarı inşa edilmemiş, oralar bu haldeyken hiçbir mülteciyi götürmeyeceğim” ifadelerini kullandı. Avustralya ise, yeni  barınakların halen inşaat halinde olduğunu kabul etmiyor.

Gösteriye hazırlanıyorlar

İnsan hakları örgütleri, gelişmelerden kaygılı. Hafta sonu Avustralya genelinde protesto gösterileri düzenlenecek. Göçmenler Manus Adası’ndan ayrılmazsa polisin, yeni barınaklarda ise bölgede yaşayan yerli halkın hedefi haline gelecek. İnsan hakları örgütleri, her iki durumda da can güvenliği riskinin bulunduğunu belirtiyor.

Avustralya, göçmenlere karşı sıkı bir uygulama yürütüyor. Teknelerle gelen sığınmacılar yakalanıyor ve deniz aşırı ülkelere kurulan gözaltı merkezlerine götürülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir