Yapılan araştırmaya göre kadınlar izin kullanmaya çekiniyor. Bunun sebebi ise fedakarlık yapma eğilimine bağlanıyor…

Yapılan araştırmaya göre kadınlar izin kullanmaya çekiniyor. Bunun sebebi ise fedakarlık yapma eğilimine bağlanıyor…
Amerika, U.S. Travel Association tarafından yayınlanan bir araştırma sonucu, son 15 yılda izne çıkan insan sayısında büyük artış yaşandığını gördü. Ancak kadınlar söz konusu olduğunda kullanılan izin günü sayısında rahatsız edici bir rapor var…
 
Araştırma kapsamında tatile çıkmayı “son derece” önemli olarak derecelendiren kadın sayısının erkek sayısından daha fazla olmasına rağmen, 2016 yılında, erkeklerin %48’inin, kadınların ise %44’ünün izin günlerinin tamamını kullandıkları görüldü. 
 
Y kuşağı erkeklerin de Y kuşağı kadınlara kıyasla daha fazla izne çıktıkları ortaya kondu. Ki bu şaşırtıcı değil, çünkü araştırma kapsamında incelenen tüm yaş gruplarında erkekler daha fazla izin günü kullandı.
 
 
Ancak Y kuşağı erkekleri ile Y kuşağı kadınları arasındaki farklılık, diğer yaş gruplarına kıyasla çok daha fazla. Erkeklerdeki %51’lik orana kıyasla, kadınların yalnızca %44’ü izin günlerini kullanıyor; sebepler ise suçluluk duygusu, işini önemsemiyor gibi görünme korkusu ve fedakârlık yapma alışkanlıkları. 
 
“İş etiğinin fedakârlıkla aynı anlama geldiğini düşünme hatasını bir kenara bırakmamız gerekiyor artık.” diyor araştırmadan Cait Debaun. “Çalışanlar, zamanlarını feda ederek hiçbir şey elde edememekle kalmıyorlar; aynı zamanda da bu alışkanlıklar kariyerlerine zarar veriyor.”
 
Yine araştırmadan Katie Denis, bu farklılığın, Y kuşağı erkeklerinin daha kendinden emin ve işlerinde daha güvenli hissetmelerinden kaynaklanıyor olabileceğini söylüyor. Y kuşağı kadınları tatil ihtiyaçlarını gizlemeye daha yatkın oluyor ve izin aldıklarında bunun için özür diliyorlar.
 
 
Tatile çıkmanın sağlık açısından faydaları saymakla bitmiyor
Tatil, beynimize ve bedenimize, günlük hayatın getirdiği stresten kurtulma şansı tanıyor. Seyahate çıkmayı öncelikleri haline getiren insanlarda kalp hastalıkları riski azalıyor, duygularını kontrol etme becerileri gelişiyor ve hatta bu insanlar ilişkilerinde daha mutlu oluyorlar. Söz konusu iş yeri olduğunda ise, izne çıkan kişiler, seyahatlerinden döndüklerinde iş yerinde daha rahat bir şekilde odaklanabildiklerini söylüyorlar.
 
Araştırmadaki bazı istatistikler iç karartıcı olsa da Denis, tüm sorunların çözülebilir olduklarına işaret ediyor.
 
“İş gücümüzün tatil kültürü çerçevesinde karşı karşıya kaldığı sorunlar, yalnızca endişe verici olmakla kalmıyorlar; aynı zamanda da açık fırsatlar ve çözümler sunuyorlar. Amerikalılar daha fazla izin günü kullanıyorlar ve bu pozitif değişim, Amerikan çalışanlarının – özellikle de kıdemli liderlerin – sağlıklı izin davranışlarının dile getirilmesini, planlanmasını ve modellenmesini öncelik haline getirmeleri ile sürdürülebilir.” diye noktalıyor Katie Denis. 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir