Amateur

İstanbul’da ‘kuş gribi’ önlemleri

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, İstanbul’da geçtiğimiz aylarda görülen kuş gribi vakalarına karşı önlem aldı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun oluru ile alınan karar gereği İstanbul genelinde kara avcılığı Eylül ayı sonuna kadar yasaklandı. Bu karar ile kuş gribinin yaban hayvanlarından insanlara ve evcil hayvanlara bulaşma riski en alt seviyeye indirilecek.

KUŞ GRİBİNE İSTANBUL’DA MAYIS VE HAZİRAN’DA RASTLANMIŞTI

İstanbul’un Kartal ilçesi Çavuşoğlu Mahallesi’nde 28 Mayıs 2015, Arnavutköy’ün Baklalı Mahallesi’nde ise 3 Haziran 2015 tarihinde kuş gribi vakalarına rastlanmıştı.Kuş gribine karşı acil eylem planı ve ilgili mevzuatın gerekleri ilgili kurumlar tarafından titizlikle hemen uygulanmaya başlandı. Bu çerçevede kuş gribi hastalığından korunmak ve mücadele için yabani kuşlardan kümes hayvanlarına bulaşmanın engellenmesi, yabani kanatlı hayvanlar ile kümeshayvanlarından insanlara bulaşma riskinin elimine edilmesi, salgının daha geniş alanlara yayılmasına karşı en temel unsuru oluşturuyor.

HASTALIĞIN YAYILMASI ÖNLENECEK

Orman ve Su İşleri Bakanlığı da bu hastalığın daha geniş çevrelere yayılmasını önlemek ve bir salgın haline gelmemesi için üzerine düşen görevi yerine getirdi. Bu çerçevede Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu’nun oluru ile 2015 Eylül ayı sonuna kadar kara avcılığı İstanbul ilinde yasaklandı.

YASAĞA UYMAYANLAR CEZALANDIRILACAK

Bakan Eroğlu’nun talimatıyla İstanbul genelinde kara avcılığının yasaklandığı bu süre zarfında av koruma ekipleri kaçak avcılık hususunda sıkı bir denetim yapacak. Yasağa uymayanlar hakkında ise gereken cezalar verilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir