İsrail ordusunun, Suriye’de hava saldırısı düzenlediği  bildirildi.

İsmini vermek istemeyen Lübnanlı üst düzey bir yetkili, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, Lübnan hava sahasını ihlal eden İsrail uçaklarının ülkenin  doğusundan Suriye’ye giriş yaparak Humus kırsalında hava saldırısı düzenlediğini  ifade etti.

Suriye sınırında yer alan Ras Baalbek ve el-Fakiha kasabaları  üzerinden alçak uçuş yaptığı belirtilen İsrail savaş uçaklarının saldırısının  ardından bölgede güçlü patlama seslerinin duyulduğu, Suriye Ordusunun ise İsrail  savaş uçaklarına uçaksavar bataryalarıyla karşılık verdiği kaydedildi.

Lübnan basınında yer alan haberlerde ise hava saldırısının Humus’taki  bir fabrikayı hedef aldığı iddia edildi.

İsrail ordu sözcülüğü yetkilileri ise konuyla ilgili herhangi bir  yorum yapmayacaklarını söyledi.

Ekim ayında da Lübnan hava sahasını ihlal eden İsrail savaş uçakları,  Suriye’de düzenledikleri çeşitli saldırılarda rejime ait mevzileri ve uçaksavar  bataryalarını hedef almıştı.

Suriye’de iç savaşın başladığı 2011’den bu yana zaman zaman Suriye’den  topraklarına roket atıldığını ileri süren İsrail, Suriye rejimi ve İran destekli  Hizbullah örgütüne ait askeri noktalara saldırılar düzenliyor.

Sınırları ötesinde yaşanan gelişmeleri takibe ve kırmızı çizgilerini  muhafazaya devam edeceğini kaydeden İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, söz  konusu kırmızı çizgileri “Hizbullah ya da İran güçlerinin Suriye’de güçlenmesini,  özellikle de hassas silahlar elde etmesini önlemek, bu güçlerin İsrail sınırı  boyunca sahada varlık göstermesine engel olmak ve İran’ın genel olarak Suriye’nin  tamamında askeri varlık kurmasını engellemek” şeklinde sıralamıştı.

İsrail, Suriye’ye ait Golan Tepeleri’ni 1967’den bu yana işgal altında  tutuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir