Amateur

Ünlü astrolog Hande Kazanova’nın yeni kitabı Çocuğunuzla Yıldızınız Barışsın çıktı.

Ünlü astrolog Hande Kazanova’nın yeni kitabı Çocuğunuzla Yıldızınız Barışsın çıktı.
Kitapta burç özelliklerine göre çocuğunuzun kişisel potansiyeli, eğilimleri ve ebeveynlerin nasıl davranmaları gerektiği anlatılıyor.
 
Eskiden beni kararsız ve dengesiz bulan Yay annem, artık kabullenmiş durumda. Astrolojiden onun kişilik özelliklerini öğrendikçe, onunla olan işlerimde kendimi hızlandırdım. Ben hızlandıkça, o da beni tembellik ve kararsızlıkla suçlamayı bıraktı… Şimdi ben onu anlıyorum o da beni…” Hande Kazanova’nın giriş bölümünde yazdığı bu satırlar, kitabın amacını da özetler nitelikte. “Çocuğunuzla Yıldızınız Barışsın”, ebeveyn – çocuk ilişkisini burçlar üzerinden ele alan bir kitap. Alışılmışın dışında. Biz hep ikili ilişkilerdeki burç uyumuna takılı kalmıştık.
 
Bu seferki “çocuğum ve ben” temalı. Kolay anlaşılır bir dili var. Astrolojik terimlerle boğuşmuyorsunuz. Okul hayatından tuvalet eğitimine kadar pek çok konuya değiniliyor.Mesela Kazanova, “Boğa burcu bebekleri güvende olma ihtiyacı duyar, bu yüzden kundaklanmak ister” diyor. “İkizler ise elini kolunu fazlaca kullanır, kundaklarsanız ruhunu sıkmış olursunuz…”
 
“Bizim zamanımızda yoktu böyle şeyler. İş işten geçti artık” diye düşünmeyin. Hande Kazanova bizzat söyledi. İnsanlar 29 yaşında bir sorgulama sürecine giriyor. Hatta eski astrologlar bu yüzden 29’undan önce evlenmenin pek iyi olmayacağını savunurmuş. Kazanova ile röportaj yaptığımız gün İstanbul’da hava çok güzeldi, “Dışarıda bir şeyler içer öyle konuşuruz” dedik. Çok geçmeden anladım ki yanlış bir seçim yapmışız. Kulak kabartanlar, “Terazi burçlarına ufukta evlilik var mı” diye soranlar… Bana hafakanlar bastı, Hande Kazanova’da sıfır şikâyet. O artık alışmış…
Bu kitabı okuduğumuzda…


Önce kendimizi tanıyacağız. Başak anneleri temizliğe neden bu kadar takıntılı olduklarını anlayacak mesela. Bunun mevsimsel bir özellik olduğunu, tamda tarlalardaki ekinlerin toplanma vaktinde kendilerinde de benzer bir tertip isteği doğduğunu fark edecekler. Sonra da çocuklarına nasıl davranmaları gerektiğini…
 
Mesela?
Anne çocuğunu yanlış anlıyor. Ya da kendi gibi sanıyor. Oysa o da bir birey. “Çocuğuma benim yaşadığım sıkıntıları yaşatmayacağım” deyip onu kendi isteklerine göre yönlendirmeye çalışanlar da var. Çocukların üzerinde bir baskı oluşuyor.Müdahaleci tavırlarla mesela istemedikleri işleri yapıyorlar.
 
En uyumlu anne – çocuk burçları hangileri?
Öyle bir şey yok. Ama genel olarak aynı grubun burçları iyi anlaşır. Çünkü düşünce yapıları birbirlerine benzer. Terazi de ikizler de hava grubudur mesela ve anne-çocuk ilişkisinde iyi bir iletişime sahiptirler.
Çocuk doğurmak istediğinde, önden burcunu hesaplayıp bir hazırlık yapar mısın?
Düşünürüm tabii. Ama astrolojiyle ilgilenmeye başladıktan sonra sevmediğiniz burçlar da gözünüzde diğerleriyle eşitleniyor. Önyargısız bakmayı öğreniyorsunuz. Şu hataya düşmemek lazım: Çoğumuz çevremizde bize zarar veren insanların burçlarını yaftalıyoruz. Hangi burcun neyi, neden yaptığını bildikten sonra karşınızdakine kızmanız mümkün değil. Bunlar bir yana, hangi burçtan olursa olsun en azından çocuğuma nasıl davranmam gerektiğini bileceğim, o güzel işte.
 
Koç burcu çocuğu
 
Yönetildiğini bilmemeli
Ona asla “Bunu yapmamalısın” demeyin. “Güzel düşünmüşsün ama bana kalırsa şöyle yapsan daha iyi olur” diyerek başarılı olabilirsiniz. Önce onu yüreklendirin ardından da kendi istediklerinizi söyleyin. Yönetildiğini bilmemesi lazım. “Yapma, dur” gibi cümlelere tam tersi tepkiler alabilirsiniz. Huysuzlaşır. Fikrinizi söyleyip karar aşamasında onu serbest bıraktığınızda işler yolunda gider. Bir bakmışsınız yanınıza gelmiş, “Anne ben bunu yaptım” demiş. Bunu bir tür zafermiş gibi de algılayabilirsiniz. Çünkü sizden teyit almayı beklediğinin işaretidir.
 
Boğa burcu çocuğu
 
Çocuğunuzu zorlamayın
Sakin olurlar. Bir şey yapmalarını sağlamak için üzerlerinde baskı kurmamalısınız. Aksi halde çocuk özgürce kendini ortaya koyamaz. Geç hareket ederler. Buna konuşması, emeklemesi, yürümesi dahildir. Anne sabırlı olmayı bilmeli…
 
İkizler burcu çocuğu
 
İlgi alanı sıkça değişir
İkizler burcu çocuğu hercai bir menekşe gibidir. Odaklanma sorunu, dikkat problemleri olabilir. Bu yüzden küçük yaşta okula başlamaları önemli. Bir konudan ötekine çok çabuk geçerler. İlgi alanları sıklıkla değişir. Bir oyuncağı önüne koyduğunuzda hemen atıp diğerine geçmek ister. İkizler burcu çocuğuna asla yapılmaması gereken şey şüphesiz onu kandırmaya çalışmaktır. Dürüstlüğü elden bırakmamalısınız. Aksi halde bunu hisseder ve çok yönlü bir beyinleri olduğu için olayları kendi kendine yorumlamaya, kurmaya başlayabilirler.
 
Yengeç burcu çocuğu
Anneden kolay ayrılamaz
Ailelerine düşkün olurlar. Güvensiz çevrelerde kendilerini iyi ifade edemezler. Onlara itinayla, sevgi dolu ve mümkünse dokunarak yaklaşmalısınız. Annelerinden kolay kolay ayrılamazlar. Bu yüzden sosyal çevre içine karışmakta zorlanabilirler. Küçük yaştan itibaren ona “Burada her zaman güvendesin ama dışarıda da bir hayat var” mesajını vermelisiniz.
 
Aslan burcu çocuğu
 
Taklit etme yönü kuvvetli
İnatçı olabilirler. Paylaşımcı bir çocuk da sayılmaz. Taklit etme yönleri çok güçlüdür. Beğenmediğiniz bir davranışınız varsa bunu Aslan çocuğunun yanında yapmamaya çalışın. Çünkü bunu çok çabuk kapar ve kafasında ona göre bir karakter yaratır. Otoriter bir yanı da vardır. Diğer insanlara da ihtiyacımız olduğunu anlatarak bu huyunu biraz törpülemesini sağlayabilirsiniz. Her seferinde onu alkışlarsak bugün olmasa da okula başladığında muhakkak bir duvara toslayacaktır.
 
Başak burcu çocuğu
 
Sorumluluk almaya yatkın
Mükemmeliyetçidirler. Küçük yaştan itibaren sorumluluk almaya çok yatkın bir yapıları vardır. Evde onlara “Su bitti, istersen sürahiye sen doldur” gibi küçük görevler verebilirsiniz. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir nokta var; sorumluluk almayı sevgiyle eşdeğer tutabiliyorlar. Oğlak’larda da bu var; “Bunu yapmazsam beni sevmez” düşüncesi… Öyle olunca da ilişkilerinde sorun yaşamaya başlıyorlar. Bir de hastalandığı zaman anne babadan aşırı ilgi görürse bunu kullanabilir ve ilgiyi devam ettirmek için işi çok daha sık hastalanmaya, hatta hastalık hastası olmaya kadar götürebilir.
 
Terazi burcu çocuğu
 
Doğuştan sanatçı
Çok uyumlu, yumuşak, keyifli çocuklardır. Doğuştan sanatçıdırlar. Yalnız biraz tembel olurlar. “Şunu yap, bunu yap” diye onlara üstelememek lazım. Bir de erken yaşta “Hayır” demeyi öğrenmeleri gerekiyor. Çünkü herkes onları sevsin isterler. Oysa öyle bir dünya yok. Ve hep sevilmeyi arzuladıkları için “Hayır” demeyi bilmezler.
 
Akrep burcu çocuğu
Otoriteyi hissetmeliler
Derin, yapıcı duygularla hareket ederler. “Çocuğuma asla söz geçiremiyorum. Evde inanılmaz bir savaş yaşıyoruz” diyen pek çok annenin çocuğu akreptir. Anneyle baba arasında herhangi bir otorite boşluğu varsa, anne “Evet” baba “Hayır” diyorsa mesela, bunu çok iyi değerlendirirler. Bu yüzden otorite ve gücü erken yaşta hissettirmelerini sağlamak gerekir. Çünkü insanların en zayıf noktalarını bulmakta akrep burçlarının üstüne yoktur. Bunu sezdikleri an üzerine oynamaya çok meyillidirler.
Yay burcu çocuğu
Her an fırlayabilir
Dolaşmayı, özgür olmayı çok sever. Bazen, bebek arabasının içinde olması gerekirken çocuğun arabayı sürdüğünü görürsünüz. Muhtemelen o bir yay çocuğudur. İçlerinde inanılmaz bir enerji vardır. Bu yüzden her an fırlayıp gidebilirler. Onu bıraktığınız yerde bulamayabilirsiniz. Anne babalarına bu anlamda çokca panik yaşatabilirler. Kendilerini keşfetmeleri ve rahatlıkla dolaşabilmeleri için onlara evde geniş alanlar yaratmalısınız.
Oğlak burcu çocuğu
Koşulsuz sevgiyi öğrenmeli
Bir oğlak çocuğunuz varsa ona gönül rahatlığıyla kardeşinin bakımını emanet edebilirsiniz. Küçük yaştan itibaren sorumluluk almaya müsaittirler. Hayatta her şeyi iş ve sorumluluk olarak görür. Çünkü sorumluluklarını yerine getirdiğinde değer göreceğini düşünür. Onlar için yapabileceğiniz en iyi şey; koşulsuz sevgiyi öğretmektir. Bir şey yapmasına gerek olmadan da sevilebileceğini hissetmesi lazım.
Kova burcu çocuğu
İsyânkar ve devrimci
Delilik ve dahilik arasında gidip gelen çocuklardır. Kimi zaman insanların onları anlamadıklarını düşünüp kendilerini toplumdan soyutlayabilirler. Algıları çok açık olduğu için uyku problemi yaşayabilirler. İsyankâr ve devrimci bir ruha sahiptirler. “Ben böyle düşünmüyorum” gibi agresif çıkışları olabilir. Bir şeyleri değiştirmeye meraklı olurlar. Yalnız bunu yaparken yıkıcı bir tutum sergileyebilirler. Bu yüzden çok küçük yaştan itibaren onlara daha naif bir yaklaşımla da istedikleri değişiklikleri elde edebileceklerini öğretmek gerekiyor.
 
Balık burcu çocuğu
Yaratıcı yapıya sahip
Hayalperesttir. Kendi dünyasında yaşar. Bu yüzden çok yaratıcı bir yapıya sahiptirler. Hayali arkadaşları olabilir. Günün birinde gelip “Ben geceleri tavşanımla uyuyorum” derse paniğe kapılmayın. “Yok öyle bir şey” gibi gerçekçi yorumlarda bulunursanız onun yaratıcı alanını yıkabilirsiniz. İçine kapanıp sessizleşebilir. Müziğe yatkınlıkları vardır. Uyuma, yemek yeme ritüellerini müzikle desteklerseniz işlerin çok daha kolaylaştığını görebilirsiniz.
 
Röportaj: Pınar Erbaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir