İki yaşındaki bir çocuğunuza hayır demenin alternatif yollarını bulun ki sözük etkisini yitirmesin.

İki yaşındaki bir çocuk kendinin ve sizin sınırlarınızı test etmek üzere davranması normaldir. Ona sınırlarını öğretmek adına sıklıkla “hayır” demeniz gerekebilir. Lakin bir sözcüğü arka arkaya çok sık kullanınca anlamından yitirdiğini hepimiz biliriz. İşte bunun için zaman zaman “hayır” dan başka kelimeler kullanmamız da gerekir.

Başka bir şekilde ifade edin:
İki yaşındaki çocuğunuzla ne kadar empati kurmayı denerseniz deneyin ona kendini kontrol etmesini ve yaptığı şeyin yapmaması gerektiğini söyleyemeyebilirsiniz. Yine de ona nasıl davranması gerektiğini söylemelisiniz: Ona hayır demek yerine yaptığı şeyin yerine ne yapmasının daha iyi olacağını söyleyin. Pozitif talimatlar negatif olanlardan daha etkili olacaktır. Yani ona “Hayır, salonda topla oynama!” demek yerine, ”Hadi, dışarıda top oynayalım!” diyin.

Eğer çocuğunuz tehlikeli bir şey yapmak üzereyse, buna izin vermediğinizi olumlu bir şekilde söyleyin. “Sokakta yürümeni istemiyorum çünkü güvenli olmanı istiyorum.”gibi. Ani gelişen bir olayda, ona tehlikeleri açıklayacak zamanınız yoksa, doğrudan bir uyarı yerine: ”Dur” , ”Tehlike” yada “Sıcak” diyin.

Seçenek önerin:
İki yaşında ki bir çocuk kendi kendisini kontrol etmek ve özgür olmak ister. Yemekten önce şeker yemeye çalışıyorsa ona seçenekler sunun: “Hadi elma Ya da üzüm ye!” gibi. Aklınızda bulunsun: bu seçenekler arasında hangisini yapmasını istiyorsanız onu ikinci olarak söyleyin, her zaman ikinci seçeneklerini tercih edeceklerdir.

Sorunu önleyin:
Yapabildiğiniz kadar iki yaşında ki çocuğunuzu ona hayır diyeceğiniz konulardan uzak tutun. Ona meraklılığını tatmin edebileceği güvenli ortamlar sunun. Elbette ki ona hayır diyeceğiniz ortamlardan kaçamazsınız ama ilişkinizin iyiliği için daha çok evet diyeceğiniz ortamlar yaratın. Mesela ona güvenli bir oyun alanı sağlayın ki kablolarla oynamasın!

Küçük şeyleri görmezden gelin:
Çocuğunuza zaten disiplin öğreteceksiniz ama küçük şeyleri de çok umursamayın. Etrafa su sıçratmışsa ne olmuş yani? Bırakın biraz eğlensin ve yapabildiği kadar dünyayı keşfetsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir