Babes

Belki nazik bir sohbet konusu değil ama nasıl gözleriniz ruhunuzun aynası ise idrar da bedeninizin aynasıdır. İşte idrarınızın bulanık, yeşil veya koyu renk olmasının ve kokmasının nedenleri…

Belki nazik bir sohbet konusu değil ama nasıl gözleriniz ruhunuzun aynası ise idrar da bedeninizin aynasıdır. İşte idrarınızın bulanık, yeşil veya koyu renk olmasının ve kokmasının nedenleri…
Avrasya Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Arman Çitçi, idrar renginin işaret ettiği problemleri açıklıyor.
 
Eski çağlardan beri idrar, her zaman hastalıkların teşhisi için kullanılan önemli bir parametre olmuştur. Çünkü renk, koku ve yoğunluğunda meydana değişimler birçok hastalığın erken habercisi olarak karşımıza çıkıyor.
 
İdrar renginin çok koyu olması
Vücutta tüketilen madde atıklarının birleşimi olan idrarın normal rengi, kehribar sarısı ve sarının parlak tonlarıdır. İdrar rengi birçok etmene bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Örneğin sabah uyandığımızda az su tüketimine bağlı olarak çok daha koyu olan idrar, gün içinde daha açık bir renge dönüşebilir. Eğer çok su tüketilmesine rağmen idrar rengi hala koyuluğunu koruyorsa bu durum farklı birçok sağlık problemine işaret ediyor olabilir. Eğer idrarın rengi koyu kahveye yakınsa karaciğer ve safra hastalıklarıyla, koyu sarı renkte ise yüksek tuz miktarı ve ürik asit miktarının fazla olmasıyla ilişkili olabilir. Ayrıca:
Safra taşları ve sarılık,
Mesane kanseri,
Böbrek kanseri,
Polikistik böbrek hastalıkları,
Zehirlenme ve yaralanma durumlarında da idrar renginin koyu olması beklenen bir durumdur.

 
Bu sağlık problemlerinin dışında uzun süreli ilaç kullanımı, B ve C vitamini gibi laksatif özellikleri bulunan vitaminlerin uzun süredir tüketilmesi de idrar rengini koyulaştırabilir.
 
İdrar renginin puslu olması
Eğer idrarınızda puslu bir görüntü varsa bu durum böbrek taşlarına işaret ediyor olabilir. İdrarın puslu görünmesinin nedeni ise içeriğindeki yoğun fosfordur. Eğer idrardaki puslu görüntü sürekli devam ediyorsa bu aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonlarıyla da ilişkilendirilebilir.
 
Eğer idrarınız ağır kokuyorsa…
İdrar kokusu genel olarak iyi olmasa da kötü bir kokunun ayırımını kolayca yapabilirsiniz. Çoğu zaman fazla kahve tüketiminden kaynaklanan bu durum başka hastalıkların habercisi de olabilir. Bu sebeple doktora gitmekle fayda vardır.
 
İdrar rengi pembe- kırmızı ise
Yediğimiz besinler çoğu zaman idrarın rengini değiştirebilir. Özellikle de böğürtlen ve pancar gibi baskın renkteki besinler idrar renginin pembeleşmesine sebep olabilir. Ancak eğer sebep kanın idrara karışmasıyla ciddi bir problem var demektir. Bunun dışında bazı antibiyotik kullanımları da idrarın pembe-kırmızıya dönüşmesine yol açabilir.
 
Tüm bunların yanı sıra; eğer idrar koyu bordo şeklindeyse bu durum nefrit adı verilen böbrek iltihabının veya vaskülit adı verilen ciddi ilerleyici böbrek hastalığının belirtisi olabilir. Bulanık kırmızı-pembemsi kirli renk idrar çok ciddi böbrek iltihaplarında rastlanılan bir durumdur. İdrarın köpük köpük olması ise böbreklerden kaynaklanan protein kaçağının belirtisidir. Doktora başvurulmalıdır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir