Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe, hamileliğin tespit edilmesiyle ilgili bilgiler verdi

Bazı belirti ve bulgular size “acaba hamile miyim?” sorusunun cevabının “evet” olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir:


Hamilelik belirtileri:

Beklenen adetin başlamaması

Görülen adetin niteliklerinin normalden farklı olması (miktarın, adet görme zamanının, beraberinde oluşan belirtilerin, öncesinde oluşan belirtilerin farklı olması)

Memelerde dolgunluk, hassasiyet, meme ucunda koyulaşma, meme başında karıncalanma hissi

Karnın alt kısmında dolgunluk, şişkinlik ve bazen hassasiyet

Bulantı ve bazen kusma

Yorgunluk, uykuya eğilim, baş dönmesi

Sık idrara çıkma

Vajina salgılarının artması

Bu belirtiler muhtemel bir gebeliğin habercisidir. Kesin bir gebelik varlığını göstermezler, zira başka durumlara bağlı da ortaya çıkabilirler. Kesin tanı için gebelik testi yapılmalı ve ultrasonda gebelik gözlenmelidir. Ayrıca erken hamilelik belirtileri sayfasından daha detaylı inceleyebilirsiniz.


HCG nedir?

Gebeliğin başlangıcında döllenen yumurta, rahimde (dış gebelik durumunda tüplerde ya da karın boşluğu gibi bir yerde) yerleştiği andan itibaren vücutta HCG (Human chorionic gonadotropin) adı verilen bir hormon salgılanmaya başlanır. Normalde kanda ve idrarda eser miktarda bulunan bu hormonun arttığının çeşitli testlerle gösterilmesi (HCG salgılayan tümörlerin olduğu çok ender durumlar hariç) vücutta bir gebelik olduğunun kesin kanıtıdır.

Kandaki ve idrardaki HCG seviyesinin bu hormona yapısal olarak çok benzeyen luteinizan hormon (LH) adlı yumurtlamadan sorumlu hormon ile karışmasını önlemek için HCG hormonunun beta fraksiyonu yani ß-HCG ölçümü yapılır.

Hamilelikte yapılan idrar testleri
Kanda ß-HCG belli bir eşik seviyesine ulaştığında idrara çıkmaya başlar ve gebeliğin ilerlemesiyle idrardaki seviye artar. İdrarla yapılan gebelik testlerinin esası bu ß-HCG’nin varlığının ya da yokluğunun saptanmasına dayanır. Çeşitli testlerin hassasiyeti arasındaki farklılıklar idrardaki seviyeyi tanıyıp tanıyamamalarına bağlıdır.

Eczanelerde ya da evlerde hazır test kitleri yardımıyla uygulanan idrarda gebelik testlerinin güvenilirliği üretici firma tarafından her ne kadar %99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar özellikle adet gecikmesinin 10 günden daha az olduğu durumlarda hata oranının %50’lerde olabileceğini göstermektedir (“Hata” genellikle testin hassasiyetinin düşük olması nedeniyle varolan bir gebeliği saptayamaması şeklinde olmaktadır. Ancak tam tersi de mümkündür).

Laboratuvarda uygulanan idrarda gebelik testleri ise adet gecikmesinin beşinci gününden itibaren güvenilir sonuç verebilmektedir. Bu testler daha düşük hormon seviyelerini tanıyabilen ve bu yüzden de hazır test kitlerine göre daha hassas olan testlerdir.

Daha hızlı hamile kalmak için denenmiş 8 yol?Çok çok seks
Ehh bu tahmin edebileceğiniz bir şık! Her seks yaptığınızda hamile kalma şansınız yüzde 20. Pek yüksek bir oran olduğu söylenemez, değil mi? Öyleyse, süratli bir şekilde hamile kalmak istiyorsanız, daha çok seks yapmalısınız.Yumurtlama döneminizi bilin
Bir kadının en doğurgan olduğu süreç yumurtlama zamanı olduğuna göre, hamile kalma çabalarını bu dönemde yoğunlaştırmanız mantıklı olacaktır. Farklılıklar olmakla birlikte genel olarak döllenme olasılığının daha yüksek olduğu günler adet döneminin ortasındaki günlerdir. Yani genellikle kadınlarda yumurtlama beklenen adet gününden 14 gün önce oluşur. Ancak bu durum kişiler arasında farklılıklar gösterebilir.Sağlık kontrolü
Hızlı hamile kalmak için mümkün olduğunca sağlıklı olmanız gerekir. Yaşam tarzınızın sağlıklı olduğundan ve folik asit aldığınızdan emin olmalısınız. Bir check up yaptırmanız da iyi fikirdir, böylece bu süreci etkileyebilecek herhangi bir sağlık problemi yaşayıp yaşamadığınızdan emin olursunuz.Sağlıklı kilo
Denemelere başlamadan önce sağlıklı bir kiloda olmanız çok önemli. Az ya da fazla kilolu olmak şansınızı etkileyecektir. Kilonuz çok düşükse, adet döngüsü etkilenebilir veya çok yüksek ise hormonlarınız yumurtlamayı engelleyebilir.Alkol ve sigaraya veda
Eğer ivedi şekilde hamile kalmak istiyorsanız, sigarayı bırakmalı ve alkol tüketimini de en aza indirmelisiniz. Hatta daha da iyisi ikisinden de tamamen kurtulmak olacaktır! Alkol ve sigara doğurganlığı etkileyen faktörler olarak bilinir ve bu iki taraf için de geçerlidir.Sakin olun
Zaman geçiyor ve siz hala hamile kalamıyorsanız, bu endişelenmenize sebep olabilir. Ama endişelenmek işinize yaramayacaktır. Sakin olun, denemelerin tadını çıkarın ve beklemeyi bilin…Partner
Çocuğu tek başınıza yapmadığınızı unutmayın. Yani erkeğiniz de sağlıklı bir yaşam sürmeli, zararlı alışkanlıklarından kurtulmalıdır. Ha bir de hep söylenilir ama gerçekten dar iç çamaşırı giymemeye dikkat etmelidir.Alternatif terapiler
Eğer hamile kalamıyor ama bunun herhangi bir sağlık probleminden kaynaklı olmadığını biliyorsanız, akupunktur ya da refleksoloji gibi alternatif terapiler deneyebilirsiniz. Belki sadece tesadüftür ama gevşemenize ve inanmanıza yardım eder ve işe yarar.


Kan testi (beta HCG) nedir?
İdrar testleri ß-HCG’nin varlığını ya da yokluğunu saptayabilirken kan testleri ß-HCG’nin kandaki seviyesini saptarlar. Böylece hormon salgısının başladığı en erken dönemlerde, henüz adet gecikmesi bile olmadan kanda ß-HCG seviyesi saptanarak gebeliğin tanısı konabilir, ya da gebelik oluşmadığı yönünde kesin karar verilebilir.

Ultrasonla gebelik tanısı
Adet gecikmesi bir haftayı geçtiğinde gebelik testi yapılmaksızın vajinal ultrasonla gebelik tanısı konabilir. Abdominal (karından bakılan) ultrasonla ise adet gecikmesi en az 10 gün olmalıdır.

Daha hızlı hamile kalmak için denenmiş 8 yol?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir