Google’dan Yahoo’ya

İnternet devi Yahoo, uzun yıllar Google’da yöneticilik yapan Marissa Mayer’ı yeni CEO’su olarak atadı.

İnternet devi Yahoo, uzun yıllar Googleda yöneticilik yapan Marissa Mayerı yeni CEOsu olarak atadı.

Yahoonun eski CEOsu Scott Thompson, sahte diploma skandalı nedeniyle Mayıs ayında istifa etmişti. Thompsonun yerini geçici olarak Ross Levinsohn doldurmuştu.

Yahoonun beşinci kadın CEOsu olan Mayer, aynı zamanda arama motoru devinin başkanı ve yönetim kurulu üyesi oldu. Yahoo, bugün yapılan atamanın ardından yapılan açıklamada, İnternet yöneticiliğinde öncü bir isim olan Mayerın atanması, ürün yeniliğine odaklandığımızın bir işareti olduğu gibi kullanıcı tecrübesi ve reklam gelirlerinde daha başarılı olmamızı hedefliyor denildi.

Googleda son olarak Google Local, Maps ve Location hizmetlerinden sorumlu olan Mayer, Google Maps, Google Earth, Street View ve restoran reyting hizmeti Zagatın masaüstü bilgisayar ve mobil cihazlar sorumlusuydu.

Mayer, Googlea 1999 yılında, şirketin 20inci çalışanı olarak katılmıştı. Googlea 100den fazla içerik kazandıran Mayer, görüntü, kitap ve ürün araması, araç çubuğu, iGoogle, Google News ve Gmail gibi önemli içerik ve hizmetlerin mimarı olmuştu.

GOOGLEIN KADIN MİMARI
Googledaki görevinden dün istifa ettiği açıklanan Mayer, ABDdeki teknoloji çevreleri tarafından Googleın ilk kadın mühendisi olarak tanımlanıyordu.

Mayerın Yahoonun yeni CEOsu olarak atanması, Levinsohnun bu görevi sürdürmesini bekleyen çevrelerde şaşkınlık yarattı. Yahoo yönetim kurulu başkanı Fred Amoroso, Mayerın teknoloji, tasarım ve ürün yönetimindeki başarılarıyla Yahoo için gerçek bir lider olacağı yönünde oy çokluğuyla karar aldıklarını söyledi.

Yeni görevine atanmasının ardından bir açıklama yayımlayan Mayer, Yahoo çalışanlarıyla iş yapmak için sabırsızlandığını, kullanıcılara yeni ürünler, içerik ve kişiselleşmiş tecrübe sunmak ve yeni hizmetlerini tüm dünyaya pazarlamak istediklerini söyledi.

Yahoo, Mayerın atanmasını borsa işlemlerinin sona ermesinin ardından açıkladı. Borsa kapanışından sonra yapılan işlemlerde şirketin hisseleri yüzde 2 artış gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir