Google, 11 milyon siteyi sildi

Spam yarattığı ve dolandırıcılıkta kullanıldığı gerekçesiyle co.cc uzantılı milyonlarca alan adı arama motorundan çıkarıldı.

Google, spam yarattıkları gerekçesiyle co.cc uzantılı 11 milyondan fazla internet sitesi ve alt alan adını arama sonuçlarından çıkardı. The Registerın aktardıklarına göre, Koreli bir firmanın sahip olduğu co.cc, Google tarafından freehost yani kullanıcıların ücretsiz internet sitesi açmalarını sağlayan bir alt domain olarak sınıflandırılıyor.

Googleın kötü yazılımlara, başka bir deyişle çöp sitelere karşı oluşturduğu takımın bir üyesi olan Oliver Fisher, yaptığı açıklamada kullanıcılarının internet güvenliğini sağlamak amacıyla çöp site olarak nitelendirilen co.cc uzantısını artık arama sayfalarında listelemeyeceklerini söyledi.

Yine The Registerın haberine göre, co.cc ve onunla kurulan internet sitelerinin neden olduğu e-dolandırıcılık olayları, diğer domainler ile karşılaştırıldığında, iki kat daha fazla. Ayrıca, co.ccnin sahibi firma tam olarak 11,383,746 domaininin olduğunu bildirdi. Search Land Enginein açıklamasına göre ise, Google bundan önce de bir çöp site temizliği yapmış ve spam olduğu gerekçesiyle Polonyalı bir freehostu da engellemişti. Yapılan spam temizliği esnasında çalışanlarının porno sitelerini de tek tek ayıklamak zorunda kalması hakkında oldukça dikkatli davranan Google, bahsedilen uzantıların arama sonuçlarından kaldırılması ile ilgili çalışmalarını yürütmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir