Başbakan Yardımcısı Akdağ, “Türkiye’deki özellikle geçici sığınma kamplarının genelde yönetimi ya da orayla ilgili işlerin yapılması AFAD, il müdürlüklerimiz ve valiliklerimiz tarafından birlikte yürütülüyordu. Şimdi yeni bir aşamadayız. Sayın Başbakanımızla meseleyi görüştük. AFAD’ın üzerinden bu yükü olması gereken kuruma, Göç İdaresi’ne devrediyoruz. Bunun altyapısını,zeminini aşağı yukarı oluşturduk” dedi.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ,  Akdağ, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nda (AFAD) düzenlenen  “AFAD İl Müdürleri Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, AFAD’ın Türkiye’nin yüz akı  olduğunu söyledi. Kurulduğu günden bu yana birçok afette ve acil durumda görevini  yerine getiren AFAD’ın çatı kuruluş olduğuna işaret eden Akdağ, yurt içi ve yurt  dışındaki birçok afette de yardıma koşulduğunu ifade etti. AFAD’ın son yıllarda Suriyeli sığınmacılarla ilgili çalışmalar  yaptığını hatırlatan Akdağ, geçici sığınma kamplarına yönelik yeni bir  uygulamanın hayata geçirileceğini bildirdi. Recep Akdağ, şöyle devam etti:  “Türkiye’deki özellikle geçici sığınma kamplarının genelde yönetimi ya  da orayla ilgili işlerin yapılması AFAD, il müdürlüklerimiz ve valiliklerimiz  tarafından birlikte yürütülüyordu. Şimdi yeni bir aşamadayız. Sayın  Başbakanımızla meseleyi görüştük. AFAD’ın üzerinden bu yükü olması gereken  kuruma, Göç İdaresi’ne devrediyoruz. Bunun altyapısını, zeminini aşağı yukarı  oluşturduk. Bizim kuruluş kanunumuzda ve felsefemizde her zaman yurt dışından  acil bir yoğun göç hareketi olduğunda oraya müdahale etmek var. AFAD’ın burada  rol oynaması gerekir. Ancak aradan yıllar geçtikten sonra bunu Göç İdaresi’nin  götürmesinin daha doğru olduğuna karar verdik.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile de konunun görüşüldüğünü belirten  Akdağ, AFAD’ın sığınmacılarla ilgili yürüttüğü hizmetlerin tamamen Göç İdaresine  devrolduğu andan itibaren de AFAD’ın tecrübesinin, hareket kabiliyetinin  aktarılması konusunda da gerekeni yapacaklarını dile getirdi.  Akdağ, Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere uluslararası  örgütlerin, sığınmacılar ve insani yardımlarla ilgili Türkiye’nin yaptıklarının  takdir edildiğinin altını çizdi.

  HESAP BİLMİYORLAR  

Suriyeli sığınmacılara yönelik yapılan hizmetlere değinen Başbakan  Yardımcısı Akdağ, şu değerlendirmede bulundu:  “Halkımız buna inanılmaz cömertlikle destek verirken maalesef  Türkiye’de başka sesler de çıkıyor. Son zamanlarda Sayın Cumhurbaşkanımızın  açıkladığı bu ’30 milyar dolar nereye gitti, nasıl harcandı’ gibi bir takım  ifadelerle karşılaşıyoruz. Bu hem doğrusu bizi üzüyor hem de bu ifadelerin  sahipleri açısından ne kadar haksız iş yaptıklarını düşündürüyor. Bugün de  gazetelerde, bir iki köşe yazısında okudum. Gerçekten hesap kitap bilmez  birilerinin öyle enteresan hesapları var ki 30 milyar doları 3 milyona bölerek  bir hesap yapıyorlar. 3 milyonun biraz üstünde Suriyeli var ya halbuki bu hesap 7  yılın hesabı. Bu 7 yıl boyunca her yıl bu insanlar Türkiye’de yaşamış.”  Yapılanların Türkiye’ye haksız olduğuna dikkati çeken Akdağ,  Türkiye’nin sığınmacılarla ilgili hizmeti verimli, hesaplı şekilde gerçekleştiren  bir ülke olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir