Bbw

Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon, bizim bildiğimiz kısa ismiyle Frida Kahlo 21. yüzyılın önemli ressamlarından kabul ediliyor.

Meksika’nın güneyindeki Coyoacan’da doğan Frida Kahlo, 6 yaşında geçirdiği çocuk felci sonucu olarak bir bacağı engelli kalmıştır. Bu engeli yüzünden kendisine “Tahta Bacak Frida” denilmişti.


Genç kızlık çağında dönemin en iyi eğitim veren okullarından biri olan Ulusal Hazırlık Okulu’nda okudu. Bu okul onu sanat, felsefe, edebiyat gibi alanlara yönlendirdi. Daha sonra Meksika düşün hayatının önemli isimleri Alejandro Gomez Arias, Jose Gomez Robleda, Alfonso Villa Frida’nın okul arkadaşlarıydı. Frida özel hayatında da sofistike ayrıntılara yer veriyordu. Fotoğraftaki Frida’nın makyaj kitlerinden birisi…

17 eylül 1925 yılında bindiği otobüsün tramvayla çarpışması sonucunda trenin demir çubuklarından birisi Frida’nın sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıktı. Kaza Frida’nın dinmeyen acılarının başlangıcı oldu.Fotoğraftaki Frida’nın sayısız korselerinden birisi.


Bu kaza sonrasında 32 ameliyat geçirip çocuk felci yüzünden sakat olan bacağını ise 1954 yılında kangren nedeniyle kaybetmiştir.Frida için tasarlanan korseli elbiselerden birisi…


Geçirdiği kazadan 1 ay sonra hastaneden çıkan Kahlo sıkıntı ve acıdan uzaklaşmak için resim yapmaya başladı.Frida’nın gardırobundan bir diğer parça: İpek yeşil etek…


Yatağının tavanındaki aynaya bakarak oto-porteler çizen Kahlo’nun ilk portesi 1926 yılında çizdiği Kadife Elbiseli Otoporte’dir.


Meksika aşığı olarak bilinen Kahlo’nun ressam Diego Rivera ile fırtınalı bir evliği olmuştur. Birkaç kez boşanıp yeniden evlenen çiftin hikayesinin de anlatıldığı 2002 yapımı filmin başrolünü Selma Hayek üstlenmişti.


50’lerin sonlarını yanıstan gözükleri…


Frida’nın nane yeşili mayosu dönem modası hakkında fikir veriyor.


13 Temmuz 1954’te akciğer embolisi tehşisiyle hastaneye kaldırılan Frida’nın ölmeden önce yaptığı son eserin adı Yaşasın Yaşam’dır. Cenazesi ertesi gün yakıldı ve külleri Meksika’daki kendi evi olan Mavi Ev’de saklanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir