Okurumuz Birsen Gürbüz’den ev baklavası tarifi…

Şerbeti için:
5 su bardağı şeker
4 su bardağı su
Yarım limonunun suyu

İçine:
250 gr çekilmiş ceviz

Hamuru için:
4 su bardağı un
1 paket kabartma tozu
1 su bardağı ılık süt
100 gr. tereyağı
1 adet yumurta

Hamuru açmak için:
2,5 su bardağı nişasta

Üzerine dökmek için:
150 gr kızgın tereyağı

Yapılışı:
Bir kabın içine 4 su bardağı unu, kabartma tozumuzu, eritilmiş 100 gr. tereyağını, 1 adet yumurtayı, ılık sütümüzü koyarak iyice kulak memesini kıvamına gelene kadar yoğuruyoruz ve 10-15 dk. dinlenmesini bekliyoruz. Dinlenmiş olan hamurumuzu 3 parçadan 16 adet eşit parçalar kopararak yine 5 dk. kadar dinlendiriyoruz. Daha sonra her küçük bezeyi merdane ile bir yemek tabağı büyüklüğünde açın ama aralarına bolca nişasta serpin ve böylece 16 elde ettiğimiz parçaların hepsini üst üste koyun ama en üstekine yani tepsimizin en üstündeki kata nişasta serpmeyin ve yine merdane ile yuvarlak fırın tepsi büyüklüğünde açın. Bu şekilde hepsinden 16’lı 3 adet grup elde edin.

Fırın tepsisini iyice yağlayın öncelikle ilk 16’lı grubu tepsiye yayın ve üzerine cevizlerin yarısını dökün sonra 2.inci 16 ‘lı grubu koyun ve üzerine kalan cevizleri serpin, kalan cevizleri de bunun üzerine serpin. Son grubu da açıp en üste serin ve son 16’lı grubu da tepsiye yaydıktan sonra yufkaları baklava dilimi şeklinde dilimleyin. Bir tavada kızartacağımız kızgın 150 gr. tereyağını yufkaların her yerine gelecek şekilde dökün ve 200C fırında nar gibi kızarıncaya kadar pişirin.

Fırından çıkardığımız baklavamızı soğuması için bir kenara koyarken bir tencerenin içine su ve şekeri koyup iyice kaynatın. Kaynadıktan sonra yarım limon suyu koyarak bir taşım daha kaynatın. Yine baklava soğuk şerbet ılık iken şerbeti baklavanın üstüne dökün…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir