Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Erbaş,  Malatya Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen  programda, din görevlileriyle bir araya geldi.

Programda konuşan Erbaş, iki gün boyunca Malatya’da çok bereketli ve  verimli anlar geçirdiklerini ifade ederek, toplantının hayırlar getirmesi,  çalışmalara katkı sağlaması ve hız kazandırması temennisinde bulundu.

Din eğitimi ve hizmetinin daha nitelikli olması için gayret  gösterdiklerini belirten Erbaş, “Kur’an-ı ulaştırmadığımız bir gönül kalmasın,  bir kardeşimiz kalmasın diye nasıl yeni usuller ortaya koyabiliriz, amacımız  budur.” diye konuştu.

“İnsanları kötülüklerden uzaklaştıracağız”

Erbaş, din görevlilerinin sorumlulukları açısından, peygamberlerin  varisleri olduğuna işaret ederek “Hakkın batıla hakim olmasına şahitlik edeceğiz.  İyiliklerle meşgul olup kötülüklerden insanları uzaklaştıracağız. Müjdeci  olacağız, uyarıcı olacağız. Bugün biz, peygamberlerin varislerine diyoruz ki  ‘Kalkın ve aydınlatın insanları çünkü peygamber bu vazifeyi yaptı. Bu emaneti  yerine getirdi.’ Şimdi peygamberlerin varisleri üzerinde bu emanet. Kalkacak ve  uyaracağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Birtakım ideolojilerle gençlerin zihinlerinin iğfal edildiğine dikkati  çeken Erbaş, “Gençler böyle bir tehlikeyle karşı karşıyayken nasıl yerimizde  durabiliriz?” diye sordu.

Din görevlilerinin sorumlulukları

Erbaş, dünyada insanları acımasızca İslam’dan uzaklaştırma projesi  yürütüldüğünü vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

“Peygamberimizi hatırlayalım. Peygamberimiz kalpleri kararmış,  muannit, putperest insanlarla her türlü işkenceyi, cezayı göze alarak nasıl  mücadele etti? Biz de onun gibi mücadeleci bir ruha sahip olursak işte o zaman  ‘El ulema verasetül enbiya’ sıfatını hak edeceğiz. Fırsatlar önümüzde, gençler  bizi bekliyor. Hangi mahallede görevliysek o mahallede hala Kur’an-ı Kerim  okumasını bilmeyen varsa, hala birtakım yanlış din algılarının peşinden gidenler  varsa bundan mesul olan biziz.”

 “İmam önderdir, örnektir. Eğer siz, gönülleri fethederseniz, sizin  gibi olmak isteyen nesiller çoğalır.” diyen Erbaş, insanları dünyevileşme  hastalığından korumak gerektiğini bildirdi.

Toplantıya Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Huriye Martı  ve Prof. Dr. Ramazan Muslu ile Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Prof. Dr.  Cenksu Üçer, Başkanlık yetkilileri ve bölgede görev yapan din görevlileri  katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir