Mehmet Açar vizyona giren ‘Son 3 Gün’ (3 Days to Kill) filmini yorumladı.

Kevin Costner’ın kızıyla işi arasında kalan yorgun bir tetikçiyi canlandırdığı “Son 3 Gün” (3 Days to Kill) aile dramı ve aksiyon türlerini mizahla buluşturuyor. Filmin “gizli yıldızı” seksi bir ajanı canlandıran Amber Heard.

Fransız sinemacı Luc Besson, yapımcı ve yazar olarak imza attığı “Taken” serisinin büyük başarısının ardından başrolünde Kevin Costner’in oynadığı yeni bir “baba hikâyesi’yle deniyor şansını gişelerde. “Son 3 Gün”, “Taken” (96 Saat) gibi kızını kurtarmaya çalışırken yüzlerce kötü adamı sinek gibi öldüren bir babanın öyküsü değil. Tecrübeli bir tetikçi olan Ethan Renner (Kevin Costner) da film boyunca bir sürü insan öldürüyor ama kişisel bir intikam peşinde değil. Kızıyla işi arasında bölünmüş bir adamın öyküsü bu. Yıllarca ihmal ettiği kızına (Hailee Steinfeld) babalık yapmaya çalışırken profesyonel işlerini de aradan çıkarmaya gayret ediyor. Kuşkusuz bunun getirdiği bir komedi de var: Gerektiğinde “kız babası kötü adam”lardan akıl alıyor, bazen sorguladığı İtalyanları telefonda kızına bağlayıp sos tarifi dahi verdiriyor. “Son 3 Gün” aile dramıyla aksiyonun mizahla birleştiği filmlerden. “Çocuğunu ihmal ettiği için pişmanlık duyan bütün işkolik baba” filmleri gibi duygusal bir yan taşıyor aynı zamanda… Ethan’ın Paris’teki evini işgal eden Afrikalı aileyle ilişkisini de hesaba katarsak, öykünün ana fikri “yalnız kovboyluğun” insana mutsuzluktan başka bir şey getirmediği ve hayatın paylaştıkça güzelleşeceği şeklinde özetlenebilir.


Hafif ve Oyalayıcı

Luc Besson senaryosunu Adi Hasak ile yazdığı hikâyesini, Amerikalı yönetmen McG’ye teslim etmiş. 2012’de “İyi Olan Kazansın”da (This Means War) benzer bir ikili yapıyı casusluk filmleriyle romantik komedi arasında kuran McG, “Son 3 Gün”ü Belgrad’da, soğuk bir “Doğu Bloku modernizmi” dekoru önünde, gösterişli bir aksiyon sahnesiyle açıyor. Filmin geri kalanı sıcak, renkli ve yarı turistik bir Paris dekorunda geçiyor. Yönetmenlikte ya da oyunculukta bir sorun yok. Kevin Costner yorgun ve bezgin haliyle rolüne “cuk” oturuyor. “Seksi ve bitirim” ajan Vivi rolündeki Amber Heard ise filmin gizli yıldızı. Sorun her zamanki gibi Luc Besson’un ciddiye alınması mümkün olmayan hikâyesinde. Besson’un basitçe kurulmuş öyküleri her zaman olduğu gibi sadece sinemasal sahnelere hizmet ediyor. Seyrederken etkilenseniz bile geriye çok şey kalmıyor. “Son 3 Gün” de oyalayıcı, hafif ama pek akılda kalıcı değil.

Filmin notu: 6
Yazı: Mehmet Açar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir