1940’lı yıllarda İtalya’nın kuzeyindeki Reggio Emilia adlı küçük bir kasabada bazı insanlar çocukları için bir okul kurmak isterler. Kurulacak bu okulun klasik okul anlayışından uzak olması ve çocukları araştırmaya sevk etmesi amaçlanmıştır.

Reggio Emilia Anaokulu

Reggio Emilia eğitimi, okul öncesi programlarını da içinde barındıran bir eğitim yaklaşımıdır. Projeler çocukların ilgi alanlarına uygun şekilde seçilir ve müfredat bu şekilde oluşturulur.

Reggio Emilia Sınıf Ortamı

Reggia Emilia’da sınıf ortamı öğrencinin sorup, öğretmenin cevapladığı veya öğretmenin sorup, öğrencinin cevapladığı klasik anlayıştan sıyrılmak üzerine kuruludur. Öğrencinin, öğretmenine sorduğu bir sorunun cevabını bulmak amacıyla öğretmen ve öğrenci beraber çalışırlar. Örneğin bahçedeki bir çiçeğin nasıl büyüdüğünü merak eden öğrenci, öğretmeni tarafından önce bitkileri tanımaya; sonra bir bitki yetiştirmeye ve bahçe oluşturmaya yönlendirilir. Çocuklara uygulamalı eğitim ile birlikte araştırma duygusu, el becerisi ve özgüven aşılanır.

Reggio Emilia Etkinlikleri

Genelde sınıf içi veya doğal ortam içindeki etkinlikler uygulamaya dayalıdır. Öğretmenler, öğrencileri için uygun ortamı hazırlayarak onlara ufak yönlendirmelerle özgür bir çalışma alanı sunar. Reggio Emilia eğitimindeki etkinliklerde proje bazlı çalışmak ve tüm işleri bir ekip halinde işbirliği içinde yapmak da esas amaçlardan biridir. Böylece öğrenciler daha çocuk yaştan itibaren sorun çözme konusunda takım çalışması ve planlı hareket etmeyi öğrenirler.

Türkiye’deki Reggio Emilio Anaokulları

ADANA

ÇOCUĞUN DOĞASI ANAOKULU – SARIÇAM

ANKARA

DADYA ÇOCUKLARI – ORAN
DADYA ÇOCUKLARI – ÜMİTKÖY

İSTANBUL

ALTINÇAĞ ANAOKULU – ACIBADEM – KADIKÖY
ALTINÇAĞ ANAOKULU – KARTAL
ATAŞEHİR EKOL REGGİO EMİLİA ANAOKULU – ATAŞEHİR
ATÖLYE ÇOCUKEVİ – TARABYA
MERCAN ÇOCUKEVİ – BEŞİKTAŞ
MEŞE PALAMUDU ÇOCUKEVİ – ORTAKÖY

Türkiye’deki Reggio Emilio İlkokulları

İSTANBUL

YENİ OKUL – ŞİŞLİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir