Geçtiğimiz yıl ortaokul 7 ve 8. sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen mesleki yönelim analizi bu kez lise 10 ve 11. sınıflarda öğrenim gören öğrencilere yönelik yapıldı. İlçe genelinde 64 okulda 17 bin öğrenciye yapılan çalışmada çocukların yetenek ve ilgilerinin daha iyi tanınması ve bu yolla okul ve ders seçimine yardımcı olunması amaçlanıyor.

Pendik Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle 10 ve 11. sınıf öğrencilerine yönelik mesleki yönelim analizi yapıldı. İlçe genelindeki 64 devlet lisesi ve özel lisede 17 bin öğrenci üzerinde yapılacak taramalarda yükseköğretim programlarına yönelmelerinde onların ilgi ve isteklerinin belirlenmesi amaçlanıyor. John L. Holland tarafından geliştirilen dünyada kabul görmüş olan uygulama, mesleki ilgi envanteri ve kişilik tiplerinin belirlenmesini sağlayan 90 soruluk bir testten oluşuyor.

Tarama sonuçları öğrencilere duyurulacak

Özellikle yükseköğretime yönelen gençlerin kendilerine en uygun ve gerçekçi seçimler yapabilmeleri için onların ilgi ve isteklerinin belirlenmesinde kullanılacak testlerin sonuçları öğrencilere daha sonra duyurulacak. Hatırlanacağı üzere Pendik Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle geçtiğimiz yıl ilçe genelindeki 56 ortaokulda 21 bin 500 öğrencisine mesleki ve yönelim analizi yapılmıştı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir