Sabahları bir dakika yeterli mi? Herhangi bir eski diş macunu işe yarar mı? Bunca yıldır dişlerinizi yanlış mı temizlediniz?

Günde iki kez, en az iki dakika boyunca dişlerinizin tüm yüzeyini sistematik olarak fırçalamanız gerekir. Ancak maalesef öylesine yoğun hayatlar yaşıyoruz ki, iki dakika ayırmak bazı insanlar için bir ömür gibi… Dişleriniz yemek yedikten hemen sonra biraz daha yumuşak olma eğilimindedir, bu yüzden fırçalamak için en az yarım saat bekleyin. Sonra, diş eti çizgisi boyunca küçük bir ovma hareketiyle fırçalayın. Çok sert ya da çok hafif bastırmayın.

Dişlerinizden bakterileri – diş plağını – çıkarmanız çok önemlidir. Bunu yapmazsanız, diş etleriniz tahriş olur ve sonra kanar. Bazı insanlar bunun, diş etlerinin iyileşmesi anlamına geldiğini düşünür ancak aslında olan bakterilerin dişlerinizde kalıyor olmasıdır. Dişlerinizi etkili bir şekilde fırçaladığınızdan emin olmak istiyorsanız, eczacınızdan diş etlerinizde kalan bakterileri gösteren tabletlerden satın alın.

Küçük başlıklı elektrikli diş fırçalarının manuel fırçalardan biraz daha iyi olduğuna dair bazı kanıtlar var ancak bunları da sistematik bir şekilde kullandığınızdan emin olun. Dişlerinizi fırçalamak diş eti hastalığına karşı savaşır, florürlü diş macunu çürümeyi durdurur. Diş macununu tükürün ancak durulama yapmayın. Sadece gargara yapmak, diş macunu ile fırçalamak kadar işe yaramayacaktır. Gargara yapmak istiyorsanız, aynı şekilde durulama yapmak yerine tükürün.

Diş ipi hakkında diş hekiminize danışın. Çoğu insan için,dişlerini iyi fırçalamak yeterli olacaktır. Ancak bazıları diş eti hastalığına daha yatkın olabilir ve diş arası fırçaları (dişler arasındaki boşluklar için) ve diş ipi (dişlerinizin sıkı temas ettiği yerlerde) kullanmak gibi daha fazla şey yapmak zorunda kalabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir