Blonde

Cumhuriyetin 94. yılı tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor.Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında devlet erkânı Anıtkabir’i ziyaret etti. Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Erdoğan, 15 Temmuz’a vurgu yaptığı mesajında şunları dile getirdi:”Cumhuriyetimize hayat veren ruh bugün de dimdik ayaktadır. Tarihe 15 Temmuz demokrasi destanı olarak geçen şanlı direniş, bu ruh ve iradenin tüm ülke sathındaki halidir.” Uluslararası ajanslar Cumhuriyet coşkusu ile ilgili Türkiye’nin dört bir yanından fotoğrafları dünyaya geçti.

Cumhuriyetin 94. yılı tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor.  Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki devlet erkanı Cumhuriyetin  ilanının 94. yıl dönümü dolayısıyla Anıtkabir’i ziyaret etti.  Erdoğan’a, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım,  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  yüksek yargı temsilcileri, Bakanlar Kurulu üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet  Bahçeli, siyasi parti temsilcileri, kuvvet komutanları ile diğer devlet erkanı  eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler Aslanlı Yol’dan geçerek,  Atatürk’ün mozolesine geldi. Erdoğan’ın, üzerinde ay yıldız bulunan çelengi  Atatürk’ün mozolesine bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal  Marşı okundu.

  DİKKAT ÇEKEN MESAJ

Daha sonra Erdoğan ve beraberindekiler, Misak-ı Milli kulesine geçti.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradaki Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı: “Aziz Atatürk, bugün ağır bedeller ödeyerek sahip olduğumuz son  devletimiz cumhuriyetimizin 94. yıl dönümünü büyük bir heyecanla idrak ediyoruz.  Bizlere emanetiniz olan bu Türkiye Cumhuriyeti, her satırı kahramanlıklarla her  safhası fedakarlıklarla dolu çetin bir mücadelenin eseridir. İstiklal Harbi’mizi  zaferle taçlandıran, cumhuriyetimize hayat veren ruh hamdolsun tıpkı 94 yıl önce  olduğu gibi bugün de dimdik ayaktadır. Tarihe 15 Temmuz Destanı olarak geçen  şanlı direniş, bu ruh ve iradenin tüm ülke sathında tecessüm etmiş halidir.  Cumhuriyetimizin 94. kuruluş yıl dönümünü kutlarken, başta zat-ı aliniz ve silah  arkadaşlarınız olmak üzere, tüm gazilerimizin hatıralarını saygıyla yad ediyor,  şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. cumhuriyet bayramı’mız kutlu olsun.”

Törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım aynı makam  aracıyla Anıtkabir’den ayrıldı. Garnizonda görevli subay ve astsubayların yanı sıra öğrenciler de  törende yer aldı. Tören dolayısıyla mozole binasına büyük boy Türk bayrağı  asıldı. Protokol töreninin tamamlanmasının ardından Anıtkabir vatandaşların ziyaretine açıldı.

TEBRİKLERİ KABUL ETTİ 

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir’deki törenin ardından,  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne geçti.Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki törende, TBMM Başkanı İsmail  Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar,  Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit,  Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Başbakan Yardımcıları Bekir Bozdağ’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda bakan, vekil,  yüksek yargı organları ve yabanıc misyon kurulu temsilcilerinin tebriklerini kabul etti. 

KIŞ BAHÇESİNDE RESEPSİYON VERECEK!

Bugün ayrıca Meclis’in önünden, Cumhuriyet’in ilan edildiği Ulus’taki Birinci Meclis’e kadar 29 Ekim Yürüyüşü düzenlenecek. Erdoğan’ın Beştepe’deki ‘kış bahçesi’nde vereceği resepsiyona siyaset, sanat, spor ve iş dünyasından birçok ismin de aralarında bulunduğu 2 bin kişi davet edildi.

YURDUN DÖRTBİR YANINDA ÇOŞKULU KUTLAMA 

Cumhuriyet Bayramı yurdun dörtbir yanı ve KKTC’de coşkuyla kutlandı. Adana, Kırşehir, Yozgat, Sinop,Konya, Hatay, Osmaniye Ordu, Yalova, Şanlıurfa  Niğde, Kırıkkale, Kayseri,Mersirn, Denizli, Artvin,Kars, Ardahan, Erzincan, Iğdır,  Ağrı ve Tunceli, Sivas ve  Nevşehir’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlandı.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Van ve Hakkari’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 94’üncü yıl dönümü, törenlerle kutlandı. Programlar nedeniyle kent merkezlerinde geniş güvenlik önlemleri alınırken, tören alanına girmek isteyenler, tek tek arandı. Hakkari’deki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ise Yüksekova İlçesi’ndeki Selahattin Eyyubi Kültür Merkezi’nde yapıldı. Van’daki Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan valilik binası önündeki tören, Van Valisi ve Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu ve Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Salih Karataş’ın askerlerle öğrencilerin bayramını kutlamasıyla başladı.Bingöl’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 94. yıl dönümü, Karşıyaka Spor Salonunda düzenlenen törenle kutlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir