Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim ittifakı ile ilgili AK Parti kurmayları ile görüştü. Erdoğan daha sonra ise Başbakan Binali Yıldırım’ı kabul etti. Toplantıya ilişkin açıklama yapan AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, “Toplantının ana gündemi uyum yasaları. Seçim ittifakını konuşmak için erken” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  İstanbul’da  AK Parti kurmaylarıyla görüştü. Görüşmede, uyum yasaları ile seçim ittifakı ve seçim barajının ele alındı.Görüşme öncesi AK Parti’den seçim ittifakı ile ilgili açıklama geldi.

TOPLANTIYA KİMLER KATILIYOR?
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerçekleştireceği toplantıda, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AK Parti Genel Başkanı Hayati Yazıcı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun ile Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop yer aldı.

SEÇİM İTTİFAKINI KONUŞMAK İÇİN ERKEN  

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı zirveye ilişkin açıklama yapan AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal “Uyum yasaları konusunda uzunca zamandan beri, TBMM’de AK Parti grubundan ve diğer uzmanlardan oluşan heyet çalışmalarını sürdürmekteydi. Çalışmaların neticesinde bugün sayın  Genel Başkanımızla yapılan çalışmaların istişaresini yapacağız. Bugünkü ana gündem, 2019 seçimlerine giderken yeni hükümet sistemi ile ilgili mevcut sistemin uyumlu hale getirilmesi açısından yapılan bütün değerlendirmeler. Bugün de istişarelerimizi yaptıktan sonra çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Seçim ittifakı  ile ilgili de konuşan Ünal, “Seçim ittifakı teknik bir konu. Konuşmak için için erken. Günü geldiğinde partinin yetkili kurullarında konuşulur. 15 Temmuz’dan sonra zaten yerli ve milli unsurlarla doğal bir ittifakımız var. MHP de bu çerçevede bizim müttefiklerimizden bir tanesi. Bunlar partinin yetkili kurullarında konuşulur değerlendirilir”şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir