Babes

İşte size küçük yaştaki çocuğunuzla çıkacağınız yolculuklarda akıl sağlığınızı koruyabilmeniz için 40 ipucu…

Seyahat oyunları ve aktiviteleri:

 

Ucuz araba eğlencesi: farklı farklı ucuz oyuncaklar alın (çıkartmalar, bebekler ya da büyüteçler gibi). Bunları yolculuktan önce tek tek paketleyin. Eğlencenin bir kısmı paketleri açmakta…

 

Kartondan aktivite tahtası yapın: çubuklardan insan figürleri yapıp bunları giydirin. Ya da yeni ve daha iyi bir araba ya da böcek veya uzaylı yaratıyormuş gibi yapın, bunlarla karton tahtanın üzerinde oyunlar sergileyin. Hayal gücünüzü kullanın.

 

Yolculuğun haritasını yapın: yolculuk haritası hazırlayın ve çocuğunuzla birlikte haritayı takip edin. Çocuğunuzu seyahat boyunca belirlediğiniz kontrol noktalarına ulaştıkça ödüllendirerek yolculuğa ‘hazine avı’ öğesi de ekleyebilirsiniz. Bu yöntem çocuğunuzu oyuncaklarla ve varış noktasının heyecanı ile oyalarken harita okuma becerilerini de geliştirir.

 

Mini tahta: bir CD kabı alın ve kapağı beyaz kağıtla değiştirin. Çocuğunuzun tahta kalemi kullanarak CD kabını mini bir tahta olarak kullanmasına izin verin. Bolca depoladığınız kağıt peçete, hatta daha iyisi ıslak mendil ile tahtasını silebilmesine olanak sağlayın.

 

Sesli kitaplar: çocuğunuza CD ‘ye kayıtlı sesli kitaplardan alın ya da rahat olacaksa kitabı siz okuyun. Çocuğunuzun kendi kendine okumasını istiyorsanız eğer, bir kurdele yardımıyla kitabı araba koltuğuna bağlayın ve böylece ‘Anne, kitabım düştü!’ şikayetlerinden kaçınmış olun!


Yol boyunca fotoğraf: dijital bir kamerayla araba sürerken fotoğraflarınızı çekmelerine izin verin.

 

Doktorculuk: bir ilk yardım çantası ve alkollü bezler. Çocuğunuzun doktor olmasına izin verin. Çocuklar buharlaşmanın verdiği hisse bayılırlar! Bunları oyun oynarken koltuklarını dezenfekte etmek için kullanabilirler.

 

Kavanoz casusluğu: küçük hazinelerle dolu bir kavanoz yapın. (ataş, şeker, toka, düğme, yüzük, anahtar vs.) Kavanozu pirinç, un, mercimek vs. ile doldurup kapağı tutkalla yapıştırın. Çocuğunuzun kavanozu döndürerek hazineleri bulmasını sağlayın.

 

Balon oyunu: çocuklara balonlar verin ve kendi kendilerine şişirmelerini söyleyin. Ya da önlerindeki koltuğa şişirilmiş bir balon bağlayın ve bırakın balonu yumruklasın, tekmelesin. Elbette ki koltukta oturan kişi rahatsız olmayacaksa ya da döşemeye zarar gelmeyecekse…

 

Baloncuklar: pencereden dışarı ya da çocuklara doğru su baloncukları üfleyin, çocuklar bu baloncuklarla çok eğlenecekler! Tabi ki bunu çok sık yapmak istemezsiniz; arabanız yapış yapış olabilir.


Ev yapımı macun: ev yapımı macunlar, kalıntı bırakmayan harika oyun hamurudurlar. Bunları şekiller yaratmak, hamurdan yılanlar yapmak, evler, arabalar aklınıza gelen her şeyi canlandırmak için kullanabilirsiniz. Yaratıcı olun!

 

Kişisel ışık şovu: her çocuğun el feneri vardır. Değişik renklerde ışıkları olanlar, oyununun uzun sürmesi için harikadır. Çocuğunuzu karanlık çöktükten sonra eğlendirebilmenin en iyi yolu!

 

Katalog inceleme: oyuncak dergileri, çocuğunuzu saatler boyu oyalayabilir. İstediği oyuncakların resimlerini kesmesineve bunlardan kendine bir kolaj yapmasına izin verebilirsiniz.

 

Umutsuz anlara umut dolu çözümler: hiçbir şey sonuç vermediğinde kullanmak üzere bir DVD oynatıcısı…


Sanat projeleri:  

 

Vücut sanatı: yıkanabilir dövmeler kullanın ya da çocuğunuzun yıkanabilir boyalarla kendi bedenine resim yapmasına izin verin. Bu yöntem çocuklarınızı eğlendirmenin harika bir yoludur!

 

Alüminyum folyo: alüminyum folyodan yapılmış hayvanlar ve heykeller tekrar tekrar bozulup yapılabilir!

 

Kukla şovu: kese kağıdından kuklalar yapın. Kuklaları bir sicim yardımıyla araba koltuklarına bağlayın ki kaybedemesinler.

 

Her zaman işe yarar: boru temizleyiciler… Mücevherlere, hayvan figürlerine, arabalara her şeye dönüştürülebilirler.

 

Parmak izleri: parmak izleri yaratmak için yıkanabilir bir mürekkep kullanın. Çocuğunuzun da yapmasına izin verin. Bırakın şüphelilerin peşine düşsün.


Yolculuk atıştırmalıkları:

 

Portatif yiyecekler: kuru üzüm, peynir, kraker, elma dilimleri, meyve suyu kutuları…

 

Sürpriz karışım: çocuğunuzun asla tahmin edemeyeceği ya da daha önce hiç tatmadığı yiyeceklerden oluşan karışık bir kutu oluşturun. Hayal gücünüzü kullanın ve yaratıcı olun!

 

Krema + çubuk kraker: bu malzemeleri kullanarak yılan figürleri yapın. Yenilebilir bir örümcek elde edin ve yiyin!

 

Meyve suyu oyunları: meyve suyu tüketimini kısıtlayabilmek için şöyle bir yöntem uygulayın: ona söylediğiniz her harfi bulduğunda bir yudum içmesine izin verin!


Yanınızda kesinlikle bulunması gereken malzemeler:

 

Depo alanı: yanınızda bir sürü fermuarlı çanta getirin. Her şeyi toparlayabildiklerinden çok kullanışlıdırlar.

 

Islak mendil: bunlar seyahatlerin vazgeçilmezleridir. Çocuğunuzun elini, yüzünü temizlemek için kullanabilir, umutsuz anlarda oyun amaçlı dahi bulundurabilirsiniz.

 

Ne olur ne olmaz: ilk yardım çantası.

 

Dökmeyen bardak: ağzı kapalı bardaklar yolculuklar için idealdir – Döşemelerinizin berbat olmalarını istemezsiniz!

 

Renkli bantlar: çocuklar bunlarla oynayabilir; siz de eşyaları etiketlemek için kullanabilirsiniz.

 

Atıştırmalıklar için plastik bardaklar: atıştırmalık servisini plastik kaplarla yapabilirsiniz. Hem tutması kolay hem de çok yer kaplamaz!


Çocuğunuzun varış noktasında oynayabileceği şeyler:

 

Karton kutu: karton kutu=ev, tünel, mağara vs. Çocuğunuzun karton bir kutuyu süslemesine izin verin. Bununla uzun bir süre oyalanacaktır!

 

Top: deniz topları tatil için harikadır. Çok ucuz olduklarından dönüşte yanınızda taşımanıza gerek kalmaz. Feda edebilirsiniz!

 

Elbette ki çarşaf: çarşaf=çadır, hayalet kostümü vs.

 

Portatif dükkan: otelde kalıyorsanız eğer, küçük yapışkanlı not kağıtlarından edinin. Çocuğunuz tüm mobilyaları ve bagajlarınızı fiyatlandırarak kendi mağazasında eğlensin.


Aklınızı kaçırmanızı önleyecek birkaç küçük tavsiye:

 

Korkunç bir dağınıklığa hazır olun: araba koltuklarını çarşaflarla veya deniz havlularıyla iyice örtün. Böylelikle tüm macera çarşafların üzerinde yaşanacak ve arabanın eski, tertemiz haline kavuşması yalnızca çarşafların kaldırılmasına bakacak!

 

Tuvaletinizi yanınızda olsun: çocuğunuz tuvalet eğitimini almışsa eğer, yanınızda lazımlığın yanı sıra bebek bezleri de bulunsun. Lazımlığın üzerine bez yerleştirin ki temizlik derdi ile uğraşmanıza gerek kalmasın.

 

Hazır olun: önceki geceden hazırlanın ve yola mümkün olan en erken saatte çıkın. Böylece çocuklar yolun büyük bir kısmı boyunca uyuyacaklar!

 

Molalar sizi yavaşlatır: mola sayınızı sınırlayın; ancak mola verdiğinizde en az bir saat oyalanın ki çocuklar enerjilerini atabilsinler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir