Amateur

Çocuğunuz ergenliğe girdiğinde ne gibi değişimler gösterir?

Çocuğunuz ergenliğe girdiğinde ne gibi değişimler gösterir?
Çocuklardaki ergenlikten kaynaklı değişimler beyinleri cinsiyet hormonu üretimini tetiklediğinde başlar. Fiziksel değişikliklerin başlaması çocuktan çocuğa değişim gösterse de kız çocukları genellikle erkeklerden daha önce ergenliğe girer. Erkekler için ergenliğe giriş yaşı 10-14 arasında değişse de ortalama yaş 12’dir. Kızlarda ise bu 11’e düşer.
 
Kızlarda ve erkeklerde ergenlik belirtileri nelerdir?
Göğüslerdeki büyüme kızların ilk fark edeceği ergenlik belirtisidir. İlk başlarda göğüslerin ucunun arkasında küçük yumrular şeklinde başlayan gelişim biraz ağrılı olabilir. Fakat birkaç yıl içinde göğüsler büyüyüp şeklini aldığında ağrı da yok olacaktır. Büyüme sürecinde göğüslerden birinin diğerinden daha büyük olması olağan bir durumdur. Erkek çocuklar da aynı zamanda göğüs bölgelerinde şişme hissedebilirler fakat bir-iki yıl içinde bu durum yok olacaktır. Erkeklerdeki ilk ergenlik işareti ise kızlardaki gibi gözle görünür değildir. İlk olarak testislerin boyutunda büyüme gözlemlenirken bir yıl içerisinde de penisin boyutunun da büyüdüğü görülür. Ereksiyon esnasında (uyurken veya uyanıkken) sperm salgılanmaya başlanır.
 
Vücutta tüylenme
Göğüslerde ve testislerde büyüme aşamasından sonra vücut tüyleri çıkmaya ve zamanla kalınlaşmaya başlar. Kızlarda da erkeklerde de tüyler önce koltuk altlarında daha sonra ise genital bölgede çıkar. Ardından kol ve bacak tüyleri kalınlaşır. Erkeklerde ayrıca göğüste ve yüzde de çıkmaya başlar.
 
Hormonların artmasıyla beraber gelen sivilceler
Ergenlikte yüksek seviyede salgılanan hormonlar sebebiyle sivilceler çıkmaya başlar. Ergenlik boyunca yağ bezleri daha fazla çalıştığından dolayı çocuğunuzun daha fazla terlemesi normaldir. Yüzü ve vücudu temiz tutmak sivilce çıkmasını önlemek için bir seçenek olabilir. Fakat sivilceler başa çıkılamayacak gibiyse bir doktora danışılmalıdır.
 

 
Büyüme devam ediyor
Ergenliğin başlamasının ardından bir yıl içinde kızların boyu uzamaya, kalçaları genişlemeye başlar ve göğüsleri tam anlamıyla gelişmiştir. Şekillenmeden kaynaklı karında, kalçada ve bacaklarda yağlanma olabilir. Erkeklerde ise bu durum kızlardan daha sonra olur. Genital bölgede tüylenme başladıktan yaklaşık altı ay sonra erkek çocukların omuzları büyümeye ve boyları uzamaya başlar. Yüzü olgunlaşır, boy uzaması 20’lerin başına kadar devam edebilir. 
 
İlk regl ve seste kalınlaşma
Kızlar ergenliğe girdikten yaklaşık olarak 2-2,5 yıl sonra ilk reglini olur (10-16 yaş arası). Regl olmaya başlamak kızınızın artık fiziksel olarak bir yetişkin olduğunu gösterir. Eğer kızınız 16 yaşına kadar regl olmadıysa bir doktorla konuşmanız önerilir. Erkeklerde ise ergenliğin sonlarına doğru ses çatallaşmaya başlar. Bu durum normaldir ve birkaç ay içinde durur. Bu aşamadan sonra ise ses toklaşır. Sesteki değişim ise erkeklerde salgılanan testosteron hormonundan kaynaklanır. Ses telleri kalınlaşan ve uzayan erkek çocuklarının boğazında “Adem elması” adı verilen bir çıkıntı oluşur.
 
Erken ergenlik şüphesi
Bazı çocukların diğerlerinden erken ergenliğe girdiği gözlemlenir.  Ergenliğe erken girme durumu,  ergenlik belirtileri kızlarda 6-8 yaşlarında ve erkeklerde 9 yaşında gözlemlendiğinde söz konusudur. Kızlarda erken ergenlik obezite ile bağlantılıdır. Ergenliğe erken girmenin sebepleri arasında çok nadir de olsa hormon bozukluğu, tiroid veya beyin problemleri de olabilir. Eğer böyle bir endişeniz varsa doktorunuza danışmalısınız.
 
Bu süreçte çocuğunuzun vücudundaki değişimleri onun mahremiyetine saygı duyarak gözlemleyin.
Ergenlik belirtileri kızlarda 6-8, erkeklerde 9 yaşından once başladıysa veya
Kızlarda 13, erkeklerde 14 yaşına kadar gözlemlenmediyse,
Vücuttaki değişimler alışılmadık bir şekilde ilerliyorsa bir doktora danışmalısınız.

 
 

 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir