Engineering for Kids (EFK – Çocuklar İçin Mühendislik) projesi 2009 yılında Dori Roberts’in fikriyle ABD’de ortaya çıkan ve çocukları doğuştan mühendis kabul eden bir proje. 4-14 yaş aralığındaki çocukların problem çözme becerilerini geliştirmeyi ve mühendisliği hem eğlenceli hem uygulamalı olarak çocuklara öğretmeyi amaçlıyorlar.

Çocuklar okul sonrasında da öğrenmeye devam edecek

STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) metodu ile öğrenme merkezli bir sınıf oluşturmayı amaçlayan EFK’da çocuklar okul sonrası eğitimlerinde belirli yaş gruplarına ayrılarak (4-7, 8-11, 12-14) SOR, DÜŞÜN, TASARLA, YAP, TEST ET, GELİŞTİR süreçleri ile sorun çözmeyi derinlemesine öğrenecekler . Ayrıca kimyadan uzaya, havacılıktan inşaata, elektrikten çevre mühendisliğine birçok dalda gerçekleştirilen eğitimlerde çocuklar el becerilerini de geliştirecek olan uygulama ve deneyler yapacaklar.

Çocuklar yol yapmayı öğreniyor

Bu proje kapsamında ‘Yol Yapıyoruz‘ atölyesini oluşturan EFK, bu atölyede çocuklara nasıl yol yapıldığını öğretecek. Kavşak, dört yol, trafik ışıkları, şerit, tünel ve köprü kavramlarının mühendislik boyutu ile tanışacak olan çocuklar ayrıca acil durumlarda araçların yolları etkili kullanabilmesi için çözümler geliştirecek. 5-7 yaş ve 8-11 yaş arası çocuklar için kayıtlar 20 Kasım’da başladı ve devam ediyor.

Yol yapıyoruz Atölye Çalışması 5-7 yaş çocukları için 25 Kasım Cumartesi günü saat 13.00-14.00,  8-11 yaş çocukları için de 15.00-16.00 saatleri arasında gerçekleşecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir